| king5151 a întrebat:

Am internet de la Digi si de ieri de la 300mbps download am jumatate, adica 150 si la upload tot la fel. In mod normal aveam 290. Am internet de 4 zile de la ei si e prima data cand imi face asa, ce sa fac?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza masurata a internetului depinde atat de serverul ales pentru masurare, cat si de incacarea retelelor pana la acel server (daca distanta este mai mare, atunci viteza de comunicare scade).
Pe site-urile de masurare, sistemul iti alege un server, dar ai posibilitatea de a alege si alt server.
Totodata, si calculatorul tau poate "frana" viteza, daca mai rulezi si alte programe, mai ales daca mai ai comunicare pe internet si spre alte directii.

Viteza din contract este ceea MAXIMA, la care te restrictioneaza furnizorul de internet. Viteza minima poate fi chiar si 0, daca nu-ti raspunde oricare punct de pe traseul de acces.

| relian a răspuns:

Fa teste cu mai multe companii ori ces alea programe. Testu zic ei se face fara sa rulezi nimic pe computer si, atentie, cu cablu nu prin wifi, asa spun cei care iti furnizeaza internetu.

Eu am facut teste, adica mai fac asa la 2-3 luni cate un test sa verific daca am ce platesc, dar verific prin wireless si e asa cum zic ei.
Viteza ta este de 150 mbit nu mb.
Mbit -Megabits
MB - Megabytes

1Mbit = 0.125 MB.Deci tu ai acum 18.75 MB.

Ar fi trebuie sa ai 300 mbit adica 37.5 MB wow frumos, nici eu nu am atat, am undeva la 24 MB.

Deci fa test iar dar fara sa rulezi nici un program,fara sa deschizi pagini pe net,doara programu ala pentru test si vezi ceti da.
Faci video,te duci, ori suni pe aia ceti da internet si le spui, am jumate la cat platesc, o sa va platesc si eu jumate de net, atat cat dati si voi.
Le arati, eventual le spui sa vina sa vada.Nu lasa asa,niste banditi,talhari.
Nu te lua dupa bula ca daca esti la disnta nu stiu ce ai viteza mai mica laughing auzi si tu la el ce rationament are,oare nu-l doare ceva laughing

Tu cat platesti atat trebuie sa iti dea. Daca taci din gura si lasi asa,.aia vad ca le merge, de aia si fac asa, lasa ca astia is prosti, cam asa gandesc.
Daca refuza sa vina ori sa iti rezolve, nu le plati factura, nu le dai nimic.

| awspam a răspuns:

Oriunde tot hoti sunt.

| Lamasanu a răspuns:

Rezilierea Contractului.
Tot mai bun e Internetul celor de la AT&T, dar nu stiu daca au sediu in Romania

| king5151 explică (pentru Lamasanu):

M-am mutat de la Telekom unde aveam 10mbps. Digi mi se pare cea mai buna alegere, doar ca nu stiu de ce nu am viteza pe care trebuie sa o am

| Lamasanu a răspuns (pentru king5151):

Sincer, si eu am Netul de la ei, dar mie imi merge super ok