| Alexandru8377 a întrebat:

Am luat un virus trojan din fericiri am actionat repede si l-am eliminat sau cel putin asa spune windows defender voi ce credeti nu pot acum sa dau reinstal la windows

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Poti sa il reinstalezi daca vrei, dar nu e necesar.

Cum (si de unde) ai luat troianul, si cum se numea?

| Alexandru8377 explică (pentru NLS):

Trojan:Win32/OffLoader.EA! MTB asa se numeste
Am intalat un joc de pe net

| Alexandru8377 explică (pentru NLS):

Este grav sa il reintalez?

| Batmanel a răspuns (pentru Alexandru8377):

Slabe sanse sa fie ceva grav, ala e cel mai probabil de la crackul jocului. Mai merge jocul dupa ce ai sters fisierul?

| NLS a răspuns (pentru Alexandru8377):

Daca stii in ce fisier a fost virusul, scaneaza si cu Virustotal, pe net.

https://www.virustotal.com/gui/home/upload

Dar nu e nevoie sa reinstalezi Windowsul,
daca Defender l-a pus in carantina sau l-a sters.

| Alexandru8377 explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns
Mai am o intrebare folosesc steam si epic game daca reinstalez Windowsul sunt sanse sa iau virus de la steam sau epic sau poate virusul sa imi modifice setarile de la cele 2 sunt nou mi-am luat calculatorul acum 2 luni nu prea ma pricep

| NLS a răspuns (pentru Alexandru8377):

Troienii nu pot strica nimic si nu pot face nimic sistemului, atâta vreme cât tu nu execuți dublu click pe fișierul cu asa zisul "virus".
Dupa ce îl execuți, din nou, un troian poate declanșa felurite atacuri, dintre care cele mai periculoase ar fi furtul de date (de exemplu parole de conturi, date de carduri de credit, etc) din PC și apoi șantajul,
sau infectarea fișierelor cu ransomware (pe scurt, criptarea fișierelor tale cu informații personale, poze, etc), si apoi șantajul.
Din momentul în care antivirusul l a interceptat, nu mai e nici un pericol.
Cum a zis și colegul, mai mult ca sigur nici nu a fost ceva periculos, jocurile "scoase de pe net" au anumite fișiere modificate, care sunt văzute de antivirus drept viruși, dar ele nu sunt viruși.
Ai fi putut sa instalezi jocul acela și sa te bucuri de el, dacă știai sa folosești
Windows 10-11.
Poți pune un folder la Exclusions, descarci jocul sau programul în acel folder, si antivirusul nu va avea treaba cu el, nu mai "piuie", nu se mai amesteca în acel folder.

Nu îți recomand totuși deocamdată sa faci singur asta, dacă ești începător, și dacă sursa de unde ai scos jocul nu e de încredere.