| Furnicuta000 a întrebat:

Am o intrebare pentru astia dintre voi care le au cu calculatoarele, office si chestii de genul. Deci am cateva pagini, multe pagini de fapt, scrise de mana si trebuie sa le scriu in word. Mai bine ma duc sa dau cu sapa decat sa ma pui sa scriu la calculator dar trebuie... exista vreo metoda, program, functie etc sa scriu dupa dictare? Adica sa imi scrie el singur dupa dictare? Ma gandesc ca asa merge mai repede. Stiu ca in engleza se poate dar ati vazut ceva de genul si in romana?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste IA.

| Furnicuta000 explică (pentru Bula):

Daca mi-ai spune si cum...

| Bula a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cauta "chatgpt" si pune-i intrebarea, iti va da raspunsul.

| RAY a răspuns:

Se numește AI dar costa

| anonimg a răspuns:

Mai bine îți cumperi word de pe Google play. Poate are comandă vocală ca pe whatsapp. Oricum, și programele astea scriu cu greșeli și trebuie să le corectezi...

| NLS a răspuns:

1) Daca e un scris citet si ordonat,
un OCR bun ar trebui sa rezolve.

Incearca PDF-XChange Editor, varianta free
(poti descarca si de unde scrie PLUS, atata vreme cat nu ai un serial sa il inregistrezi, e aceeasi varianta)

https://www.pdf-xchange.com/product/pdf-xchange-editor

Incarci poza sau pozele (daca sunt mai multe, le adaugi pe toate cu functia Combine, pe care o cauti in fereastra de cautare din dreapta sus).
Creezi un document cu toate, si il salvezi, apoi cauti OCR Page
alegi limba dorita (romana trebuie instalata si apoi selectata),
accuracy High...
si in partea de jos la Type alegi Fine page content
si bifezi Create a new document.

O alta varianta mai buna ar fi ABBYY Reader.
Motorul OCR din PDF-XChange Editor e bazat pe ABBYY, dar pe o versiune ceva mai veche.

2) daca scrisul e dezordonat, dictarea e singura solutie
Si da, ChatGPT cred ca te poate ajuta.
Sau exista aplicatii Android o multime, care folosesc motorul Googe Speech-To-Text.

Numai ca tot va trebui sa iei textul la mana, sa il formatezi.

| Furnicuta000 explică (pentru NLS):

Mersi dar ma complicam. Am descoperit si functia de dictare la word dar dura foarte mult pana scria o propozitie si imi punea punct dupa fiecare cuvant, scria cuvinte gresite. Aveam si un scris de mana foarte urat si grabit deci nicio sansa sa folosesc programele astea. Singura varianta sa mearga mai repede a fost sa scriu eu pe telefon intr-un document, am trimis pe mail si de acolo am dat copy paste. E mai usor sa scriu pe tel decat pe laptop. Mi-a luat 12 ore toata treaba asta dar asta e...

| NLS a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pe telefon poti dicta, merge destul de bine, gratie serviciilor Google Speech To Text (activezi in locul tastaturii implicite, Google Voice Typing. Verifici sa ai limba setata pe romana, si iti pune si diacritice, si virgule, cu precizie).
La mine introduce punctuatia perfect.
Aproape ca nu mai necesita corectura.
Dar adevarat, trebuie putina rabdare cu el, pentru ca nu poti vorbi cu viteza mare.

| VoidEternal a răspuns:

Google this:

romanian speech to text.

| aizen0567 a răspuns:

Salut încearcă sa folosești un image to text converter dar aici depinde de cât de clar este acel scris ca să fie recunoscut de către converter în normalitate.

| IonSimionesei a răspuns:

Salut,ai discord?