| MT91 a întrebat:

Am o intrebare, poate reuseste cineva sa ma ajute. La noua mea locuinta am incheiat nu demult contract cu digi pentru net si TV. Observ ca la extraoptiuni (hbo-urile si cinemaxurile) subtitrarea nu se sincronizeaza cu sunetu de la tv. Adica la inceput cand dau pe program traduce simultan ceea ce se aude la tv dar dupa vreo 15-20 minute incepe sa intarzie subtitrarea si atunci cand apare traducerea dispare foarte repede ca nici nu apuc sa citesc ce scrie. Am un smart tv performant
LED Smart PHILIPS 50PUS7855/12, 4K Ultra HD, HDR10+, 126 cm si folosesc decodor pentru extraoptiuni. Stie cineva de la ce o fi desincronizarea asta la subtitrare, a mai intampinat cineva situatia asta? Am cautat si in setarile telecomenzii si in afara de bifat subtitrare in limba romana nu am gasit altceva. La acelasi tv am avut acum cateva luni tot cu decodor de la Orange dar nu am avut problema asta

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este din cauza transmiterii pe cablu, de la studio.
Imaginea, sunetele si subtitrarile sunt transmise simultan si sincron, ca urmare nu prea poate fi decalaj.
Totusi, verifica si setarile de subtitrare secundare, sa fie tot pe romana, respectiv sunetele (primar si secundar) sa fie cele originale.
In cel mai rau caz, vorbeste cu cei de la Digi, sa verifice problema.

| MT91 explică (pentru Bula):

Am verificat si ce ai spus, subtitrarea 2 era in engleza, am setat pe romana, iar sunetu era pe romana, am setat pe original, dar vad ca tot asa ii. O sa vb cu cei de la digi, ms oricum