| vip425 a întrebat:

Am o mare problema cu pc-ul.Astazi mi-am mai cumparat o memorie ram de 4 gb si mai aveam una in pc tot de 4 gb problema este : cand vreau sa porenesc pc-ul cu cele doua memori, imi porneste dar nu arata nimic pe ecran dar cand vreau sa il pornesc doar cu una nu conteaza care, porneste si merge perfect. Ma poate ajuta cineva? Poate trebuie sa umblu in bios.

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Depinde de placa de baza.
Limita la placa ta de baza probabil ca e 4 gb de ram.
Lasa-ne modelul placii tale de baza si tipurile de memorii care le ai.

| vip425 explică (pentru Evolution):

Aceasta este placa de baza : http://www.asus.com/au/Motherboards/P8H61M_LX3_R20/specifications/
Iar memoriile sunt ddr3 1600 cl9 (amandoua)

| Evolution a răspuns (pentru vip425):

Ciudat, nu ar trebui sa faca faze, ai incercat in porturi diferite si ai bagat una pe rand?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu problama asta doar ca la mine era din cauza placi video happy Eu am in pc o placa video integrata iar cand am vrut sa adaug una dedicata imi pornea unitatea dar nu si monitorul happy Concluzia este ca s-ar putea ca pc-ul tau sa nu poata sa le citeasca pe amandoua happy

| vip425 explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca este problema pc-ul.Este destul de performant
Asta este placa de baza : http://www.asus.com/au/Motherboards/P8H61M_LX3_R20/

| anonim_4396 a răspuns (pentru vip425):

Pai stiu ca fiecare pc are o limita la rami ( Adica cat poti sa mai adaugi ) sar purea sa fie de acolo happy

| valentin75 a răspuns:

Salut! Pentru mai mult de 4 gb ai nevoie de un sistem de operare in 64biti si de un kit de memorii dual chanel (daca te uiti la specificatiile placii de baza).Iti recomand sa vinzi cele doua memorii si sa iti cumperi un kit dual chanel (ori folosesti numai una, daca vrei sa nu ai erori si alte probleme...o sa vezi in jocuri).
http://www.it4fans.ro/......e-ram.html
http://www.asus.com/au/Motherboards/P8H61M_LX3_R20/specifications/
2 x DIMM, Max. 16GB, DDR3 2200(O.C.)/2133(O.C.)/2000(O.C.)/1866(O.C.)/1600/1333/1066 MHz Non-ECC, Un-buffered Memory
Dual Channel Memory Architecture
* Due to OS limitation, when installing total memory of 4GB capacity or more, Windows® 32-bit operation system may only recognize less than 3GB. Install a 64-bit Windows® OS when you want to install 4GB or more memory on the motherboard.
http://cristianls.ro/upgrade-memorie-ram/

| Dzeko7 a răspuns:

Tu ai verificat cele doua placute daca sunt de aceeaşi frecventa?