| Frank51 a întrebat:

Am o mica problema cu potentiometrul de volum la amplif cred. Cand ceva se aude, de exemplu muzica, si dau putin mai incet sau mai tare, cam de la 5% la 40% din volum se aude un fasait/bazait dar se opreste cand eu nu mai misc potentimetrul. E de la el sau ampliful e de vina? E nou, il am de 2-3 saptamani. Si inca ceva, cand volumul este sa zicem peste 50% se aude un sunet ca si cum e in tensiune, e normal, dar se aude cam tare cred.(ampliful este Skytronic 103.311 2x50wrms)

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cauze pot fi multiple:
-Sursa muzicala nu este curata, avand zgomot de inregistrare;
-Potentiometrele nu sunt de calitate;
-Sursa de tensiune a amplificatorului nu este bine filtrata;
-Amplificatorul nu este de calitate.
-O banala lipitura rece in amplificator, care iti poate da mari batai de cap pana o vei depista.

| horia2012 a răspuns:

Depinde. Daca are control clasic de volum si ton atunci cauza e potentiometrul, dar ma cam indoiesc ca un asemenea amplificator are reglaje clasice. Daca reglajele sunt electronice, atunci nu ar trebui sa ai zgomot. Cel mai bine ar fi sa ai o schema, daca nu, uitate in el si vezi cum sunt conectate potentiometru la placa de baza. Daca e cu clabluri obisnuite (simple sarme), atunci e control electronic, daca e cu cabluri ecranate e control clasic.