| DanielIonut765 a întrebat:

Am o nelămurire am un laptop Lenovo nu mai știu ce model pe care l-am cumpărat acum 2 ani și acum 6 luni nu știu ce naiba am făcut de am avut probleme cu virusi am luat viruși și prea mă pricep eu la tehnologie mă rog am scăpat de problema deoarece l-am dus la un service problema este alta eram și eu liniștit pe google și găsesc articole cu oameni care au avut probleme cu virusi la bios nu știam ce este ăla bios așa că am căutat m-am panicat rău când am văzut că este foarte important acum am 4 întrebări
1 Cum îmi pot da seama daca am viruși la bios poate nu am doamne ajuta dar sa fiu eu sigur
2 Am înțeles că dacă schimbi sistemul de stocare poți scăpa de ei
3 Daca nu există soluții trebuie să îmi iau un alt laptop sau pot sa schimb doar placa de baza
Am incercat sa caut pe TPU și am văzut că s-au am pus astfel de întrebări dar nu am înțeles nimic din ele scuze pentru acest text lung și mulțumesc pentru răspuns

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1. cand ai un virus de BIOS, SE VEDE. Merge atat de prost laptopul, incat nu mai poti face aproape nimic pe el.

2. Nu au nici o treaba cu stocarea.
Virusii de BIOS se "ascund" in chipul BIOS al placii de baza

3. Da, daca ipotetic ai avea, ar trebui schimbata placa de baza, in service. SAU devirusat in etapa de inceput, in care virusul nu s-a activat.

4. In plus, majoritatea virusilor actuali ce pot infecta BIOS-ul, nu strica nimic, sunt doar ransomware, care te lasa (pacalesc) pe tine sa ti-l strici.
Pentru asta, iti spun ca sistemul tau e infectat cu nu stiu ce malware, te redirectioneaza catre o pagina falsa a unui asa zis program antivirus, de unde iei virusul care iti strica fisierele din calculator, si pierzi tot ce ai.

Ma intreb ce faceai daca traiai in timpurile cand virusii de BIOS chiar iti blocau accesul la orice ai fi putut face cu un calculator.
DE exemplu CIH.

5. Cand laptopul tau afiseaza erori, ecrane albastre, se restarteaza de mai multe ori consecutiv,
sau observi ca ti-au disparut fisiere de pe el, sau sunt criptate, acela e un semn ca ai un virus (in special ultimele doua, pentru ca celelalte simptome pot indica defecte hardware).

| gabicoo a răspuns:

Caută pe Google și descarcă Norton Power Eraser - este un utilitar antivirus nu un antivirus propriu-zis. Faci o scanare tot sistemul ca să fii sigur. Are mai multe tipuri de scanări una dintre ele, cea anti rootkit îți va da răspuns la întrebarea ta. Găsești un ghid de utilizare și în limba română. După ce faci toate scanările posibile și îți rezolvi problema ștergi fișierul NPE.exe de pe desktop și folderul NPE de pe partiția C - dacă nu te pricepi poți lăsa folderul pe C că nu deranjează.