| Xenoverse a întrebat:

Am o nelamurire, cand instalez windows 8.1 ce configurati trebuie sa fac ca sa intre in instalare si cum se fac partitiile.

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca ai hard disk-ul gol (sau daca nu trebuie sa pastrezi partitia cu date, atunci poti face orice partitie chiar de la instalarea windows-ului.

W8.1 cand se instaleaza isi face 2 partitii: - una ascunsa de cateva sute de MB - pentru boot si una vizibila mai mare cu windows-ul si programe pe care le instalezi.
Daca ii lasi tot hard disk-ul (eventual stergand toate partitiile, isi va face prima partitie ascunsa si de restul una mare.

De obicei, se folosesc 3 partitii: prima ascunsa (cateva sute de MB), a II-a pentru windows si programe care e bine sa aiba peste 100GB si a III-a restul ce ramane.
Exemplu: hard disk de 500 GB - daca faci o partitie de 100GB si una de 400GB (cea de a II-a va fi mai mica de 400GB - o parte din spatiu intra la formatare - partitionare ).
Prima se poate sterge sau lasa asa, alegandu-se ca spatiu de instalare w8.1, iar w8.1 isi va face singur partitia ascunsa in restul - pana la 100GB isi va face instalarea.
Daca partitia unde e instalat w8.1 e prea mica si exista spatiu pe partitia cu date, se poate folosi un manager de partitii gen Aomei partition assistant pentru mutarea partitiei cu date mai spre dreapta si in spatiul ramas liber se extinde partitia windows-ului.

| halogen001 a răspuns:

Depinde cat e de mare hard disk-ul si daca ai pe el partitii care trebuie sa ramana. Pentru w8.1 iti trebuie o partitie primara de minim 30 GB, de preferat ceva in jur de 100 GB sau chiar peste, sau lasi un spatiu nealocat, nepartitionat de aceeasi valoare minim 30 GB sau mai bine ceva in jur de 100 GB si il alegi ca spatiu de instalare, iar W8.1 se va instala in acel spatiu (face el si partitiile). Foarte bine a aratat Nelu62, numai sa fie partitia mai mare, ca se umple repede, mai ales daca instalezi programe multe si faci si update-uri windows.