| mariushssbu a întrebat:

Am o placa de baza msi gf615 p33 1.3 si un cpu sempron 145 la 4.2ghz la 1.44v.nu e stabil.am micsorat frecventa la rami si am marit voltaju la 1.9.ramii sunt ddr3.imi da blue screen si nu erori in prime 95.la 4ghz e perfect stabil si la voltaj 1.33. sa stabilizez pc-u maresc in continuare voltaju la cpu sau la alte componente?

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai obtinut 4 GHz STABIL si vrei mai mult? Il racesti cu azot lichid, sau ce? Daca nu fierbe la 4 GHz, stai catinel - e o performanta remarcabila oricum.

| sltlp a răspuns:

Mai usor cu acel sempron. In cazul tau nu te vor avantaja ghz pe care vei s aii scoti deoarece si asa ai putina memorie cache. Voltajul mai scazut daca se poate, iar frecventa doar din multiplicator, usor usor. Incearca mai jos. Cand e bine si crezi ca e stabil, fa un test de 30-40 minute cu prime 95. vezi ce iese.