| AdrenalinTm a întrebat:

Am o problema : am un SSD pe care e instalat windowsul
mai am inca 1 HDD unu de 4 tera.bun am instalat windows totu bine am scos hddul din laptop (care avea si el alt windows instalat) pentru a lua poze muzica si ce mai era pe acolo bun dupa ce l-am scos num mai recunoaste ssd de ce? imi recunoaste doar cu HDDde la laptop inauntru daca il scot nu-mi mai intra in windows

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ok, sa nu uiti!

20 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Pentru ca de fapt ai instalat windows pe hdd.

| AdrenalinTm explică (pentru CinevaNou):

PE SSD nu pe hdd ce n-ai inteles?

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Nici eu nu am inteles, desi banuiesc problema! Ia mai explica tu inca o data ce ai facut. Da intr-un mod profi, nu de copil de gradinita!

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Am luat un PC nou, deci am 2 hdd in PC unu ssd si un hdd normal am instalat windows 7 PE SSD pe tot ssd-ul (256gb)partita.toate bune si frumoase pana aici.
Din leptopul vechi am scos HDD-ul si la bagat in pc asta nou sa mai iau din el poze..., dupa ce am scos hdd care era al leptopului nu mai intra in indows am pus hdd din laptop inapoi intra in windows si zicea ca am 2 windows dar fara HDD care era al leptpului nu mai merge windowsul de pe care e instalat pe ssd, cu toate ca in ssd am bagat windows prima data si mergea fara probleme

| AdrenalinTm explică (pentru AdrenalinTm):

+plus ca nici in bios nu vede SSD daca nu e adaugat si HDD din laptop zici cas legate in comunhappy

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Asa da! Ia vezi in BIOS ordinea de bootare! Intra la mine pe site sa vorbim, ca-mi e greu aici!
epasystems.ro

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Am intrat nu erai happy deci imi booteza SSD ul primul dar daca scot hdd ala cea fost in laptop dispare o data cu el

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pai, mai si doarme omul! Daca tu nu ai somn... happy
Atunci ti s-a busit MBR-ul, desi nu prea imi dau seama cum! Ai facut tu ceva!

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

laughing bun am gasit problema era facut RAID intre toate 3 HDD-uri si de aceea nu cred ca mergea cand am bagat hdd acela din laptop am vazut ca se instala ceva in bios da n-am apucat sa vad ce aia sa fie?

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ai vazut tu ca se instala in BIOS...mai sa fie, sa vezi ce te ciufulesc! Deci, ai rezolvat sau nu?

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Da am o placa de baza Asus Z97 Deluxe cu un bios de zici cai interfata linux, s-a rezolvat am facut raid din nou doar pe ssd si hdd de 3.5 si ala de 2.5 l-am scos si a mers doar dupa ce am scos bateria de la placa de baza si am bagat inapoi.
am vazut ca se instalat ceva in bios n-am apucat sa vad a durat nici o secunda

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Mda! Da sper ca tu nu bagi hardurile alea sub tensiune! Sau asa faci?

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Adica sa le bag sub tensiune? am un intrerupator pe sursa on of l-am inchis inainte dar nu de fiecare data

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Auzi am un procesor xeon cum sau unde vad ECC memory?

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pai ai server? Memorii ECC sunt pe servere! Sunt niste memorii mai speciale!

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

E 2 in 1 si desktop si server Intel v3 1276 e3 are ecc nu e foarte departe de un i7 plus ca are si grafica ceva integrata da eu vreau sa vad undeva daca le foloseste

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Pai normal ca le foloseste! Cum crezi ca ar merge fara! Sunt memoriile calculatorului doar!

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

Pai da da eu vreaus a vad cat din ele se foloseste

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Task manager

| AdrenalinTm explică (pentru K0sti):

laughing bine

| K0sti a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ok, sa nu uiti!