| cookie_1240 a întrebat:

Am o problema cu netul... una mare. Mi-am luat un laptop mai demult si desigur, l-am conectat la internet. Problema e ca de cateva zile mufa nu se mai potriveste in... gaura laughing (ca sa zic asa) si din cate am vazut eu acolo, in stanga, unde am mufa sunt doua beculete (unu verde si unu galben) si inainte se aprindeau cand bagam mufa. Acum nu se mai aprind sad

E ceva grav? Pot sa schimb intrarea aia daca merg la un 'service'?

Răspuns Câştigător
| misshu a răspuns:

Cum nu se mai potriveste? mu e stas, se numeste AJ-(si un numar) e speciala pentru cablul de retea. daca nu se mai aprind beculetele care iti indica existenta semnalului pe cablul respectiv, incearca sa vezi daca in primul rand nu e ceva in neregula cu cablul. eventual sa-l incerci la alt calc. Daca e ceva in neregula cu mufa, sau cu laptopul. Da click dreapta pe My comp, intre in manage si vezi sa nu fie disable placa de retea. Daca spui ca mufa nu se mai potriveste, vezi in "gaura" aia, sa nu fie clemele strambe sau sa fie bagat ceva acolo. Daca tot nu reusesti anunta-ma, poate sagim o solutie. misshu_2002

3 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Eu zic sa intorci capetele si vezi asa daca iti merge, daca nu du-te si i-ati un alt cablu de la un magazin de IT.
Mufa se numeste RJ45 si din cate cred eu, nu mufa nu mai e buna, gaura din laptop adica la placa de retea s-a dilatat din cauza caldurii (se mai intampla chestia asta la unele laptop-uri).

Pe http://www.tutorialepc.ro gasesti si alte tutoriale despre calculatoare

| sinblade27 a răspuns:

Simplu mufa nu are cum sa nu se potriveasca e stas adica rj-45 nu are cum sa nu intre atentie... poate sa se rupa sau are un piciorus de plastic care o tine infipta poate ti s-a rupt si nu mai cupleaza schimba cablu de retea daca e asa sau cheama pe cineva sa il remufeze

| cornel a răspuns:

Da poti dar te costa.pentru ca e laptop.