| Jameson a întrebat:

Am o problema cu pc-ul viteza fsb se modifica singura. Problema a aparut intro seara. Din senin colerul procesorului sa accelerat la maxim si am deschis core center un program care l-am descarcat de pe siteu msi am placa de baza msi. Si dupa ce am deschis programul viteza coler 3500 rpm si fsb oscila foarte mult chiar pana la 330 si viteva normala este de 133, multiplicatorul de 18. Sa blocat i-am dat reset si nu a bootat sistemul, l-am lasat oprit 5 minute apoi a functionat normal. Acum face la fel dar nu oscileaza asa de mult. care poate fi problema? o problema hardware sau software? M-am gandit ca ar putea fi din cauza core center arata tensiunea cpu 1.800 V, si in bios este normala 1. 367etc. Eu cred ca este pe moarte dar care poate fi cauza Procesoru, placa baza, southbridge-u, Northbridge sau mai stiu eu cea are...etc, Voi ce credeti?

3 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

Nu pot sa iti spun exact ce se intampla. Dar pot sa iti dau un sfat, pe viitor, cel putin la capitolul placi de baza, evita complet msi. Sunt cele mai proaste produse.

Iti sugerez un bios update, daca nu ai dual bios, nici nu visa, updateul la bios in domeniul msi e fail. Am stricat o placa de baza in segmentul asta.

| IulioNagato a răspuns:

Colerul este independent de comenzile procesorului si intensitatea lui de rulare se schimba in functie de temperatura
Probabil (mai mult ca sigur) o piesa se supra incalzeste (poate procesorul) sa stii ca ajunge la 65 de grade in 10 secunde sau coolerul este stricat nu are treaba software

| Jameson explică (pentru IulioNagato):

Radiatorul este curatat. Coolerul functioneaza perfect. Problema este de la ''core center'' eu asa cred.