| Florin458 a întrebat:

Am o problema cu tastatura de la desktop si anume cand vreau sa pun laughing apare happy_)_ iar cand tastez = imi tasteaza ori 8= ori *+, iar cifra 2 ma trimite la centrul de ajutor Google.Care ar fi rezolvarea? Mentionez ca tastatura este in limba US.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca si cu o alta tastatura. Daca cu alta va functiona bine, atunci tastatura ta este defecta.
Insa, dupa simptomele descrise, mai degraba ai setate o serie de shortcut-uri, posibil de un malware (virus).

| dfeel a răspuns:

De obicei cand nu corespund tastele apasate cu ceea ce se afiseaza pe ecran este o problema de setari regionale.
verifica in Control Panel > Region and Language > tab-ul Keyboard cum este setata tastatura.

| Florin458 explică (pentru dfeel):

Am verificat, problema este doar la cifrele din partea de sus. Tastez 2 se tasteaza 23, tastez 3 se tasteaza 34. Pur si simplu tastez o litera si automat o ia si pe cea de langa.

| Bula a răspuns (pentru Florin458):

In acest caz, sigur tastatura este de vina.
In enuntul intrebarii ai scris complet altceva.

| Florin458 explică (pentru Bula):

Bula am scris corect in ambele cazuri, doar ca de la o ora la alta mai apare o problema.
Cifrele de la 0 la 9 inclusiv - si = se tasteaza asa 0-/ 8= iar cifra 2 ma trimite la Chrome ajutor
Problema este ca au aparut probleme si la tastele delete(acum cand tastez delete imi inchide pc-ul)
Literele au si ele probleme, ca de exemplu n imi afiseaza 6nh iar sageata dreapta imi afiseaza 000000.
Am mai avut problema asta si am schimbat 2 tastaturi la o perioada scurta.

| Bula a răspuns (pentru Florin458):

Ai procedat cum am zis?
Ai incercat cu alta tastatura?

| Florin458 explică (pentru Bula):

Da,s-a rezolvat cu o noua tastatura.