| User8282828821818198226563 a întrebat:

Am o problemă, de ieri a început laptopul să scoată un sunet ciudat la răcire, ca un fel de scârțâit sau de drujbă, țin să menționez că am stat destul de mult pe el și s-a cam supraîncălzit, apoi a început din senin, altceva nu știu ce ar putea fi.
L-am lăsat la răcit și l-am repornit dar scoate același sunete și acum.
Ce credeți că e și ce aș putea să-i fac?

2 răspunsuri:
| NumănumescBrBr a răspuns:

Este cauzat de ventilatorul laptopului, care se poate învârti mai repede pentru a reduce temperatura procesorului sau a altor componente. Dacă nu, recomand să contactezi un tehnician.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Este posibil ca ventilatoarele sau sistemul de racire sa fie afectate. Verifica daca exista praf acumulat sau blocaje in acestea. Daca problema persista, ar fi bine sa iei laptop-ul la un service pentru a fi verificat.