| andreea4ever a întrebat:

Am primit de la o fata o adresa langa care scria "foto"am dat clik si mi-a aparut sa salvez.Am salvat, si am dat dublu clik pe imagine.Aceasta a disparut s is-a trimis acelasi mesaj la toata lista.Persoana care mi-a trm adresa a primit-o si ea, si a zis ca este un virus.Are ceva? Imi poate afecta PC? Ce fac? O sa se mai trimita iar mesajele?

Răspuns Câştigător
15 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Uite aici cum scapi de el in mai putin de 10 secunde: http://www.tutorialepc.ro/......m-exe.html
Descarci programul, il rulezi de 2 ori si gata ai scapat.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, e nou apărut. Alţi din lista ta primesc la rândul lor mesaj cum ai primit tu

| Smackdown a răspuns:

Aproape o pateam si eu... te va ajuta asta: http://blog.videotutorial.ro/......nou-virus/

| cretzufinish a răspuns:

Da tocmai am primit si eu un mass de la o prietena care ma anunta de acest lucru. Da, e virus care viruseaza compul si in plus trimite si celor din lista ta acest mesaj cu scopul de a le afecta si acestora. Da rapid o scanare de virusi si altadata nu mai da click la toate massurile. Eu m-am invatat, de cand cu "glumele" unora tampite.

| M' a răspuns:

trebuie sa reinstalezi windowsu

| NickoS a răspuns:

===> Ca sa numai aveti surprize de acum incolo! (la XP) Va duceti in My Computer -> (tabul de sus) Tools -> Folder options -> View -> debifati Hide extension for known file types. -> Apply -> OK
si asa o sa vedeti extensiile fisierelor (ex. Foto.jpg ). De exemplu la virusul respectiv scria foto dar avea extensie la sfarsit. exe (adica era un executabil), nu jpeg sau gif (etc.) cum era normal pentru o imagine.In felul asta o sa vedeti si tipul fisierului nu numai numele lui. (Atentie! daca faceti ce am scris mai sus, cand o sa redenumiti fisierele, redenumiti NUMAI numele, extensia sa o lasati la fel si punctul (.) dinaintea extensiei altfel fisierele nu o sa mai functioneze cum trebuie.)

| Stefan2111 a răspuns:

Nu reinstala windows. se poate repara cu un antivirus!

| Miha a răspuns:

Da este un virus aparut recent! nu mai dati click! va viruseaza calculatorul si il da si listei tale d messenger!

| Miha a răspuns:

App vezi ce se intamplawinkingdaca calc o cam ia ''razna'' baga un windowswinking
ar putea sati stearga din fisiere cred

| Nu conteaza a răspuns:

Da, o sa se trimita de mai multe ori si daca nu ai antivirus se poate agrava situatia, mai bine scanezi cu http://www.malwarebytes.org/ si te descurci;)

| Alina_9354 a răspuns:

Pai cam acelasi lucru s-a intamplat peste tot! Si eu am primit mesajul ala de zeci de ori dar nu am dat click sa salvezi pentru ca era logic ca e un virus! Nu se intampla mare lucru, doar ca trimite mass-uri incontinuu cu site-ul ala...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am primit si eu asta > Buna ziua,

Va retin atentia cu un site foarte interesant, este vorba de www.totulgratis.com.
Obiectivul acestui site este sa va puna la dispozitie resurse gratuite gasite pe internet.
Poti beneficia absolut gratuit de :

Apeluri gratuite in toata lumea
SMS-uri gratuite nelimitate in orice retea din Romania
CD-uri si DVD-uri promotionale gratuite
Tricouri promotionale gratuite
Mostre de parfumuri

Si multe altele. Vizitati www.totulgratis.com pentru a vedea toate promotiile.
Lista de gratuitati este mereu actualizata.

ATENTIE nu dati click pe el e virusat. problema e unde pot sa raportez acest linkck cu virusi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, e virus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un virus dar nu este periculos deloc ( dar este enervant )!

| iubi_duby75 a răspuns:

Tocmai am primit si eu :O. mai bine trim gmg ceva in genu:Vedeti ca s-a lansat recent un virus pe messenger, daca primiti un mass gen "foto " si un link, NU DATI CLICK, va va virusa calculatorul + va da un mass idiot la toti din lista pentru a-i virusa si pe altii. Asa ca nu va lasati pagubit. Mai bine da acest mesaj mai departe, pentru binele celor care... nu au experienta si fac aceasta greseala. (da mai departe, daca trimit si eu fara sa stiu BUZZ ME). si eu am trims crede-ma happy