| Richard2003 a întrebat:

Am primit un mail prin care spune că am fost infectat cu un spywear (Pegasus) și că are informații și video cu mine că am accesat site-uri pentru adulți, cere răscumpărare in caz contrar va trimite acea filmare la toate contactele mele.
Asta a scris într-un PDF pe care l-am deschis dar am dat resetare de fabrica.
Are filmare cu mine sau este doar o tentativa de atac?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

E scam. Băieții încearcă. Poate, poate prind pe careva in plasă. Nu plăti și pe viitor nu mai deschide linkurile și atașamentele din astfel de mailuri. Mailul respectiv trebuie raportat că rău intenționat și blocat - sper că ai făcut asta.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Am dat resetare de fabrica, raportez acum, deci nu are acces la camera mea și etc?

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Acces ar fi putut avea dacă se instala ceva in telefon. Dar marea majoritate a telefoanelor nu permit, în mod implicit (din fabrică), instalarea de aplicații din afara Google play store. Dacă ai dat resetarea telefonului la setările din fabrică este bine raportează emailul respectiv și blochează-l. Eu o dată pe an îmi resetez tableta și telefonul cu ștergerea totală a datelor, fișierelor și conturilor. Și o fac de două ori - pentru că după prima resetare tot rămân date. La contul Google am autentificare în doi pași și mă reloghez după a doua resetare. Ai autentificare în doi pași? Dacă nu o faci azi.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Am 2fa activat, am raportat mailul blocat

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Scopul lor este să te panichezi și să te determine să plătești. Dacă ai făcut tot ce ai zis atunci stai liniștit - nu au ce să-ți facă.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Eu sunt și mai panicat că dădeam scroll pe darkweb și poate că de acolo vine chestia

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Dacă ai resetat telefonul nu mai intra pe dark web. Ca să nu mai ai emoții.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Se mulțumeșteee

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Am uitat sa mentionez asta in mail era si o parte din nr meu de telefon si intr-un fel numele
ca gen in mail scria cv de gen 07xxx si vreo 3 4 numere corecte

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Da. Înseamnă că au adresa ta de email și numărul de telefon de pe un site unde ai făcut o comandă ceva, fie ai luat un produs de la niște dubioși care ți-au vândut după 1-2 ani datele, fie cei care te-au atacat azi au spart ei o bază de date a unui magazin online.
Am pățit și eu dar cu invazie de reclame/oferte la diverse abonamente pe care Gmail le trece automat în spam. Cu șantaj doar o singură dată pe o adresă de email folosită la un joc online - acolo a fost o breșă de securitate pe serverul jocului.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Deci practic tot sunt ok

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Dar exista șanse totuși mici sa fii găsit ei cv poze sau cv?

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Da. În cea mai mare parte ești OK. 100% sigur ești doar dacă nu ai placă de internet la PC și nu te conectezi niciodată. Am avut așa ceva cu 5 ani in urma - mă conectam printr-o placă externa introdusă într-un port usb. Placa avea mufă RJ și acolo băgăm cablul. Foloseam acel PC doar pentru documente Word și PPT. Iar la internet mă conectam prin cablu la acea placă externă doar pentru actualizări de sistem. Acum nu mă mai complic - lucrez pe laptop cu wifi-ul deschis fără nici o teamă. Am cumpărat de la Carrefour o protecție pentru cameră - o clăpița care culisează când vreau să deschid camera - o barieră fizică mobilă.
Nu uita cea mai bună protecție a unui PC, laptop, telefon - ești tu. Trebuie să fii atent și să ții antivirusului actualizat. Pe android ai acel antivirus implicit care scanează zilnic telefonul. Eu mai instalez din Google play store, o dată pe lună, bitdefender free sau Avast și scanez tot sistemul, apoi le dezinstalez. Dar nu au găsit niciodată ceva in neregula.

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Referitor la poze. Doar dacă ți-ai instalat un virus care face treaba asta. Dar ți-am mai spus telefonul cu android are o setare implicită care nu permite instalarea de aplicații din afara Google play store. Totuși ca să fii sigur instalează din Google play store Avast antivirus și fă o scanare tot sistemul apoi îl dezinstalezi și te bazezi pe antivirusul de la Google care este integrat în sistemul de operare.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Am de la bitfender

| gabicoo a răspuns (pentru Richard2003):

Și încă un sfat. Descarcă din Google play store Opera Browser - are AdBlock și VPN inclus și gratuit. Scapi de reclame și poți naviga relativ sigur prin VPN.

La final. Dă-mi funda pentru răspunsul pe care îl consideri cel mai bun.

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Toate răspunsurile tale sunt bune

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Salut,revin cu update, am raportat mail ul ca fiind unul psishing si chiar a fost unul, pentru ca gmail a blocat atasamentul deja
Mersi Mult

37 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Poate fi o făcătură.

| KovacsB a răspuns:

Eu am banda adeziva pe camera de cand l-am cumparat.O dau jos doar la nevoie.Un program spyware iti poate accesa camera fara sa se aprinda ledul.
Daca nu ti-au trimis dovezi inseamna ca nu au nimic.

| Richard2003 explică (pentru KovacsB):

Nu au trimis nimic doar că dacă nu plătesc în 24h le vor trimite

| Richard2003 explică (pentru KovacsB):

Deci e ok daca nu au arătat dovezi

| KovacsB a răspuns (pentru Richard2003):

Baietii merg la cacealma.

| Richard2003 explică (pentru KovacsB):

Adică poate că găsesc unu sa plătească?

| DontActLikeMe a răspuns:

Dacă ai deschis PDF-ul, există riscul ca acesta să fi conținut malware, însă dacă ai efectuat o resetare de fabrică, ar trebui să fi safe.
Nu ceda, nu plăti, schimbă toate parolele și activează 2FA.
Pegasus este un software de supraveghere folosit în general de guverne pentru spionaj, deci cel mai probabil mesajul a fost trimis doar la intimidare. Nu au probe. Deci să nu plătești nimic.
Ai grijă pe viitor.

| Richard2003 explică (pentru DontActLikeMe):

Mi-au cerut undeva pe la 2000$
Eu m-am speriat și mai rău că am dat niste scroll pe darkweb și mna
Dar m-am gândit că e ceva de intimidare că au specificat și malware ul

| Richard2003 explică (pentru DontActLikeMe):

Și câte șanse ar fi să trimită aceste chestii daca au făcut rost de ele?
Că eu am dat resetare undeva după 1h 1h30 după ce am deschis

| DontActLikeMe a răspuns (pentru Richard2003):

0, nu au facut rost de nimic

| Richard2003 explică (pentru DontActLikeMe):

Si atunci de unde stiu aia o parte din nr meu de telefon? si intr-un fel numele?
ca gen in mail scria cv de gen 07xxx si vreo 3 4 numere corecte

| Richard2003 explică:

Am uitat să menționez că în mail apare o parte din Nr meu de telefon, primele 2 cifre și ultimele și că numele meu a fost scris greșit în mail

| suntserios a răspuns (pentru Richard2003):

Scam uri.

| Richard2003 explică (pentru suntserios):

Chiar daca am dat resetare de fabrica după cam 1h30?
Câte șanse sunt sa fie trimise acele chestii daca le are?

| suntserios a răspuns (pentru Richard2003):

Nu are bre nimeni niciun video cu tine

| Richard2003 explică (pentru suntserios):

Ok,mersi

| Richard2003 explică (pentru suntserios):

Si atunci de unde stiu aia o parte din nr meu de telefon? si intr-un fel numele?
ca gen in mail scria cv de gen 07xxx si vreo 3 4 numere corecte?

| suntserios a răspuns (pentru Richard2003):

Si ce crezi da datele tale nu sunt pe tot internetul asta?

| Maeriem a răspuns:

Și iPhone-ul.

| Wewe333 a răspuns:

Thank you for your continuous efforts in keeping the forum friendly and welcoming. https://essaysservicesreviews.com/