| Richard2003 a întrebat:

Am primit un mail prin care spune că am fost infectat cu un spywear (Pegasus) și că are informații și video cu mine că am accesat site-uri pentru adulți, cere răscumpărare in caz contrar va trimite acea filmare la toate contactele mele.
Asta a scris într-un PDF pe care l-am deschis dar am dat resetare de fabrica.
Are filmare cu mine sau este doar o tentativa de atac?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

E scam. Băieții încearcă. Poate, poate prind pe careva in plasă. Nu plăti și pe viitor nu mai deschide linkurile și atașamentele din astfel de mailuri. Mailul respectiv trebuie raportat că rău intenționat și blocat - sper că ai făcut asta.

37 răspunsuri:
| Richard2003 explică (pentru KovacsB):

Nu au trimis nimic doar că dacă nu plătesc în 24h le vor trimite

| Richard2003 explică (pentru KovacsB):

Deci e ok daca nu au arătat dovezi

| KovacsB a răspuns (pentru Richard2003):

Baietii merg la cacealma.

| Richard2003 explică (pentru KovacsB):

Adică poate că găsesc unu sa plătească?

| Richard2003 explică (pentru gabicoo):

Salut,revin cu update, am raportat mail ul ca fiind unul psishing si chiar a fost unul, pentru ca gmail a blocat atasamentul deja
Mersi Mult

| Cipi1212 a răspuns:

Poate fi o făcătură.

| Wewe333 a răspuns:

Thank you for your continuous efforts in keeping the forum friendly and welcoming. https://essaysservicesreviews.com/