| narcis14 a întrebat:

Am si eu o intrebare.As vrea sa fac un site l-am inceput deja dar as vrea sa stiu ce avantaje imi aduce am auzit ca nu stiu unde te plateste sau ceva de genu. Orice informatie e utila la cele mai multe informati si folositoare dau funda + vot.Si unde as putea sa mi-l public sa fie vazut pe internet? Scuze categoria.

Răspuns Câştigător
| cristi15 a răspuns:

Depinde de cat de bun il faci, ti-ar putea aduce avantaje banesti, dar asta depinde de cat de bun si de popular este siteul. Il faci static doar cu html, css, js sau faci unu in python php?

8 răspunsuri:
| BogdanPunct a răspuns:

Pai. Tu ai ajuns direct cu ganudl la plata. laughing Pai, nene, in primul rand cinteaza in ce categorie vrei sa iti deschizi acest site. Adica despre ce va fi. daca ai un domeniu personal (.ro.com.net.org.eu laughing ) si vei avea succes cu pagina desigur furnizorul hostului te va plati, dar sincer cu banii pe care ii primesti nu poti sa iti cumperi nici o guma. dar daca vei oferii produse spre vanzare abia atunci vei face bani serios. sau daca pagina ta este deja populara la nivel international.

| cristi15 a răspuns (pentru BogdanPunct):

Prietene lasa-l sa se lamureasca, cu toti am avut iluzia ca dupa 2-3 saptamani de html ne putem inbogatii.

| narcis14 explică:

Mda... faza cu blogu mi-am facut si din ala da trebuie sa imi fac cont pe google adsense ca sa castig ceva si daca ai putea sa imi raspunzi la o intrebare ar fi minunat.Trebe sa bifez o casuta si zice asa sunt de acord să primesc plăţi efectuate pe numele de beneficiar menţionat mai sus.Intrebare este sa o bifez sau nu care e faza cu ea?

| Hadden a răspuns:

Ca sa-l vada si ceilalti, trebuie sa ai pentru inceput domeniu (gen site.ro) si un host, care sa gazduiasca fisierele siteului - unele sunt gratuite dar pentru cele mai multe trebuie platita o taxa. La final ramane sa te ocupi de continut si sa "informezi" google despre siteul tau (aici: google.com/intl/ro/add_url.html).Dupa ceva timp, daca siteul tau devine popular, poti face bani cu el:
1.folosind google adsense - google iti da un cod (ce contine niste reclame) pe care le pui pe site - de fiecare data cand cineva da click pe ele, primesti cativa centi, la o anumita suma, ei iti vor trimite un cec
2.folosind programe de afiliere - de exemplu X te plateste ca sa aiba pe siteul tau un link catre al lui.

Oricum e mult de lucru la un site, deci o sa dureze...

| cristi15 a răspuns:

Ca sa-l publici pe net trebuie sa-ti cumper hosting si un domeniu(exempluwww.gigel.ro), poti sa-l publici si gratuit pe hosting gratis, sau sa-l tii deschis de pe calculatorul tau. Daca vrei sa aprofundam acest subiect ma gasesti la id-ul : crisismecher

| cristi15 a răspuns:

Narcis 14 nu te descuraja, daca chiar iti place acest domeniu ti-as recomanda sa te tii de el si sa inveti si ceva programare, o sa ai doar de catigat. pe www.w3schools.com gasesto tot ce ai nevoie iar daca stai mai slabut cu engleza incerca marplo.ro

| cristi15 a răspuns:

Nu vreau sati tai aripile dar nu-ti face iluzii prostesti, un site facut doar in html pur nu va face prea multi bani poate de loc, punete la punct cu html, css si js si invata un limbaj de programare web ca php sau python.