| hahau a întrebat:

Am si eu o intrebare: de ce imi sacadeaza Youtub-ul pe pc?

23 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Am si eu mai multe intrebari :
1. ce sistem ai?
2.ce browser folosesti
3.ce versiune de Adobe Flash Player ai?
4.cand sacadeaza? in FULL screen sau cand playerul este normal?
5. Ce temperatura ai la CPU cand te uiti la un clip pe Youtube in Full screen?

SI ACUM -->>>
1.Descarca Adobe Flash Player ActiveX 10.2.152.32 de aici http://www.updatestar.com/directdownload/adobe-flash-player-activex/1633234 sau de aici http://rohama.org/en/pages/content.php?id=179 si instaleaza-l
2.Descarca Adobe Shockwave Player de aici http://get.adobe.com/shockwave/
3. Apoi du-te la un film de ex pe youtube si Click dreapta pe player> apoi clic pe Setari> Dezactivare(debifare) Accelerare Hardware> si apoi da un restart la browser Internet!
4. Daca temperatura nu este mai mare de 50 grade la CPU atunci foloseste ACCELERATOR pentru Youtube - Accelerator Plus - Speedbit ->il descarci de aici:
SpeedBit Video Accelerator - 2011 - FULL Download link: http://www.megaupload.com/? d=4PVT37TI

Bafta!

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Salut am si eu aceeasi problema ca si el?
1. am windows xp
2.folosesc mozilla firefox
3. nu stiu unde pot sa vad versiunea
4. imi sacadeaza si cand e full screen si cand e playerul normal
5 termperatura e 38-41

Poti sa imi dai addd te rogg la id : denis_fuscas

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Nu folosesc YM sau alte chaturi online! Problemele le discutam aici in limita timpului de care dispun.

Mai intai intra aici https://www.mozilla.org/ro/plugincheck/
si da click pe -> Actualizeaza in dreptul pluginurilor vechi. Da un restart si incearca youtube.

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Am facut cum ai zis si acum numai sacadeaza la playerul normal numai cand e full sceen pe 480 si 720p atunci sacadeaza. :(
Si numai java nu era actualizat. http://fisierulmeu.ro/57V07V0GRTDI/youtube-bmp.html
Java Deployment Toolkit 7.0.70.11
Java(TM) Platform SE 7 U7

Si mai am o intrebare, e normal ca System Idle Process sa mearga tot cu 80-99 CPU? http://fisierulmeu.ro/57ST0OU15DYG/System-Idle-Process-bmp.htm

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

De incarcat se incarca repede?

Descarca Adobe Shockwave Player de aici http://get.adobe.com/shockwave/ Apoi du-te la un film de ex pe youtube si Click dreapta pe player> apoi clic pe Setari> Dezactivare(debifare) Accelerare Hardware> si apoi da un restart la browser Internet!

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Am instalat si am facut cum ai zis si tot asa merge ...acuma merge sacadat si la player normal.

Mi-a zis un prieten ca e de la ceva virusi svchost.exe.E adevarat?
http://fisierulmeu.ro/57MAEWSVG0NB/virusi-bmp.html

Chiar nu stiu ce sa ii mai fac. Oare reinstalarea windowsului este singura solutie?

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

NU deocamdata! Ce ai tu acolo nu sunt virusi. Fa o scanare cu MalwareByte.
Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Salut scuze ca raspund asa tarziu, dar nu am prea avut timp sa las calculatorul sa scaneze cu orele.Dar intr-un final am facut cum ai zis ...si tot la fel e, adica a gasit ceva obiecte infectate.
Dar la youtube si alte flash playere tot sacadeaza.
Mai stii si alte variante prin care pot sa scap de sacadatul ala infernal?
Si mersi ca incerci sa ma ajuti big grin

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Fa update la placa video ->instaleaza ultimul driver pentru ea.

CUM AFLI CE PLACA VIDEO AI?
Uite 3 moduri:
1.
start->run-> scrie devmgmt.msc (enter)
apoi la Display Adapters click dreapta select Propierties.
2.
start->run-> scrie desk.cpl (enter)
Apoi la Settings vezi informatiile
Apoi la Advanced poti sa vezi detalii despre placa ta /
3.
start->run->dxdiag (astepti sa incarce)
si apoi la Display vezi informatii (aici poti sa faci optional si teste pentru directDraw si Direct3D )

ACTUALIZARE DRIVER pentru placa video manual sau automat.
Actualizare automata:
1 - Click dreapta pe My Computer (XP) sau Computer (7)
2 - Click pe Manage în meniul deschis
3 - Du-te la Device Manager / Device Manager
4 - clic dreapta pe placa video si apasa Actualizare
Daca aceasta procedura nu functioneaza încearca sa dezinstalezi driverul si reinstaleaza-l în mod automat.
Daca acest proces nu functioneaza, descarca driverul pentru placa ta video manual de la producator.

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Incarca pozele aici http://imgur.com/ si posteaza linkul de la ele.

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Gata am postat http://imgur.com/2J13R,D9OsB#0

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

ATI Radeon 9250 este placa video. Driver pentru ea gasesti aici (dreapta sus) AMD ATI Graphic Cards http://support.amd.com/us/Pages/AMDSupportHub.aspx

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Deci nu am prea inteles...dar am instalat ceva...
am donwloadat ceva http://imgur.com/9aoTz,2b8DV#0
Dar si dupa instal tot nu s`a rezolvat problema sper ca am facut bine ca eu sunt mai greu de cap, inteleg mai greu:(

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Daca ai facut tot ce scrie in pagina asta atunci nu mai vad unde este problema! Aici tin sa precizez ca ai o placa video SLABA in performanta si indiferent ca reinstalezi alt sistem de operare tot la fel o sa-ti faca.
Continuam!
Spatiu ai liber in partitia C? (partitia cu windows-ul) Cat ai liber?
Intra in Task Manager la Performance si lasa-l deschis. Apoi spune-mi cum sta procesorul si memoria ram cand esti pe youtube in player normal si apoi in full screen.
Apoi mai intra in Start -> Run si scrie MSCONFIG. Acolo da clik pe STARTUP. Spune-mi ce programe ai bifate acolo.

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Stiu ca e putin slaba placa video.Dar dc imi scadeaza acum, pentru ca am calculatorul de cam 5-6 ani si pana acum nu am avut probleme.Iar cu spatiul cred ca ma incadrez.Am facut niste screenuri ca sa fie mai clar, iar la Start -> Run >MSCONFIG >STARTUP toate sunt bifate, am facut screen si la acela. http://imgur.com/upoUw,B2Fql,FeP1o#2

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Pana la urma ce spatiu ai liber? Trebuie sa ai minim 7-10 GB. Iar din startup nu-mi face print screen. Scrie aici tot ce-i bifat. Vezi ca ai o rigla in dreapta ->trage de ea in jos. O sa-ti spun ce trebuie sa debifezi.

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Spatiul e de 32 GB.
Iar startup am bifat : cli, NeroCheck, SOUNDMAN, tsnp2std,SweetIM,avgnt,BCSSync,jusched,ctfmon,msmsgs,Skype,YahooMessenger,Steam,Adobe Reader Speed Launch, ATI CATALYST System Tray, VIA RAID TOOL, CurseClientStartup, OneNote 2010 Screen Clipper and Launcher, Registration Drive Parallel Lines, asta sunt toate si toate sunt bifate.

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Debifeaza ->>>
cli
NeroCheck
SOUNDMAN
tsnp2std
SweetIM
BCSSync
jusched
ctfmon
msmsgs
Skype
YahooMessenger
Steam
Adobe Reader Speed Launch
ATI CATALYST System Tray
VIA RAID TOOL
CurseClientStartup
OneNote 2010 Screen Clipper and Launcher
Registration Drive Parallel Lines

Click pe Apply si OK! (cred ca iti ramane doar antivirusul) Ai o gramada de procese care se deschid degeaba din Startup!

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru neluL):

Da,dar daca le inchid din Startup, pot sa le mai folosesc adica ma refer la mess si la skype nu or sa fie probleme?

| Fuscas_Denis_1994 a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Intre timp am facut cum ai zis si dupa ce ii dau restart imi apar urmatoarele ...si nu prea inteleg ce vrea sa imi zica, am facut niste screenuri ca sa imi explici tu mai bine :D
http://imgur.com/JKkya,edHbw#0

| neluL a răspuns (pentru Fuscas_Denis_1994):

Normal ca le poti folosi. Toate le poti folosi, diferenta este ca nu se mai deschid odata cu pornirea sistemului de operare si deci nu mai streseaza procesorul si memoria ram.

| Raulik_Raul_1992 a răspuns (pentru neluL):

2.Descarca Adobe Shockwave Player de aici http://get.adobe.com/shockwave/ La mine era asta si de o luna ma chinui sa il fac :)) Mersi mult Nelul!