| ProjectJackpot a întrebat:

Am si eu o intrebare:Exista si companii romane producatoare de jocuri video? Nu v-ar placea un joc cu armata romana sau trupele speciale romane, servicile de informatie, jandarmerie. etc?(unul foarte realist)

Răspuns Câştigător
| CapitanuSemafor a răspuns:

Pai, cam astea sunt, diviziile romane ale unor companii internationale, ele fiind importante. Precum Ubisoft Romania cu seria HAWX si seria Silent Hunter.

Avem si noi cateva companii proprii totusi: Geclab, care trebuiau sa lanseze Battle Age de acum 1 an si ceva, avem Fun Labs, Sand Grain Studios si Magic Wand Prod. care au lucrat la seria "Cabela's" publicata de Activision.

Cat despre un joc cu trupele romane cum spui tu, nu are cum sa se faca, daca lar lansa in strainatate lumii nu iar pasa de Romania si doar la noi pe piata, ar fi prea multa munca pentru nimic. Din acea mana de oameni care se joaca in Romania, o buna parte nu cumpara ci iau de pe net si cei care mai cumpara, depinde cati vor shootere, cati vor curse etc.

2 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Nu cred ca exista. Dar majoritatea firmelor mari au sedii in Romania unde se angajeaza pe posturi temporare testerii de jocuri.

| dragosboss a răspuns:

Se pare ca nu. Poate H.A.W.N.Tom Clancy's HAWangry1 sau 2 nu mai stiu sigur) are ca producator pe Ubisoft Bucuresti.