| georgege a întrebat:

Am si eu un router wireless si ma intreb daca il las pe public si un vecin se conecteaza pe el, eu pot vedea pe situri a intrat el sau chestii de genu? Daca da cum?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da.Se poate.în mod normal rooter-ul ar trebui sa aibă o funcție de generare de Log file.În acel log file, care este un fișier text ce îl vei salva pe calculator, îti va apărea adresa MAC a dispozitivului/lor conectate, precum și pe ce site-uri a/au navigat.De asemenea la unele modele de rootere se poate vizualiza în timp real din interfața lui acolo la adresele MAC conectate ce activitate au.
Dar asta depinde de modelul Rooter-ului ce îl ai. Daca e unu de ăla clasat la „made on vapor"(ce au prețuri înre 50-100 RON) această funcție va lipsii mai mult ca sigur.Succes

| georgege explică (pentru DeyCj):

Uite cand intru in setarile lui imi apare asta deci unde sa dau? http://postimg.org/image/fmb09gmsn/

| DeyCj a răspuns (pentru georgege):

Beklin-urile astea(din câte văd e un model mai vechi) nu prea știu să spioneze.Dar poți încerca să generzi log file-ul de la firewall/security log.Succes

3 răspunsuri:
| HardCore7750 a răspuns:

Da se poate, dar astfel de routere sunt scumpe, daca ai unul intre 60-100 lei nu merge
Toate cele bune