| svimp a întrebat:

Am spart un termometru si mercurul a cazut pe pantalonii mei, apoi cu grija l-am aruncat pe un ziar si apoi la gunoi (afara). Dupa doua zile am gasit pe birou bilute de mercur foarte mici grupate uniform in forma de floare pe birou, biroul are mici crapaturi pentru estetica, am incercat cu greu sa inlatur mercurul de pe birou si nu sunt sigur daca am reusit. Cat timp dureaza pana cand mercurul se evapora? ce riscuri exista sa ma intoxic cu mercurul? sa presupunem ca am inghiti din greseala o data cu mancarea care am asezat-o pe birou involuntar.Au trecut 2 saptamani de atunci si nu am nici o simptoma. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ciprian Ionut a răspuns:

Vaporii de mercur actioneaza in cateva ore, la fel si mercurul propriu, deci nu cred ca te-ai mai putea intoxica ...parerea mea...

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mercurul nu se evapora.este metal.singurul metal fluid.este toxic, dar daca-l indepartezi bine ...no problem.