| uply a întrebat:

Am televiziune digitala prin satelit de la romtelecom prin dolce, pachetul dolce extra.Seara dupa 10 prind playboy tv si blue hustler,si imi cer sa intoduc codul pentru interdictie copii,desi la setari,la interdictie copii, nu este bifata optiunea de interdictie pentru 18xxx.
Nu stie nimeni ce trebuie sa fac pentru a nu-mi mai aparea aceasta interdictie?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu o poţi scoate. Este o măsură de prevedere pentru a nu putea fi vizionate acele programe de minori. Părinţii pot introduce codul dorit în plus la acest pachet de programe.

| uply explică (pentru Arthur):

Totusi,daca bifez optiunile de ap, 12, 15 si 18, si apoi, le debifez, nu mi se mai cere codul.Curios este ca aceste programe nuau in grila de programe(daca dau la ghidul lui, sau apas pe I pentru informatii)interdictie cu 18 sau 18xxx.

| Ykuzo a răspuns:

Ca să nu-ţi mai apară această interdicţie, nu mai accesa canale 18+ Glumeam. Vorbeşte cu operatorii. Probabil nu este în grila de programe şi trebuie plătit în plus (probabil). Chiar şi aşa, cel mai bine este să vorbiţi cu operatorii.

| uply explică (pentru Ykuzo):

Eu stiu codul respectiv, este pus de mine, si nu trebuie sa platesc in plus ca sa vad aceste canale. Dupa ce introduc codul format din 4 cifre pot sa le vizionez, dar eu vreau sa le pot viziona automat, fara sa mai trebuiasca sa introduc codul.