| Bunddy a întrebat:

Am un banc de 5 buc. acumulatori auto de 12v si 100A legați în paralel.
Înrebare pentru cine se pricepe : De câte panouri fotovoltaice și de ce putere am nevoie, pentru a încărca bancul de acumulatori în max. 4 ore?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea blocului de baterii (14, 4V) este de 1440W.
Pentru incarcarea in 4 ore ai nevoie de o putere de 1, 25 ori mai mare, distribuit pe cele 4 ore, adica de cca. 450W.
Aceasta putere trebuie sa fie debitata chiar si pe vreme innorata.
Imparti 450W la puterea (pe vreme innorata) a unui panou folosit si gasesti numarul minim de bucati,
E un calcul de estimare, in practica mai trebuie sa filosesti 1-2 panouri pentru compensarea pierderilor.

| sierra1 a răspuns:

"Puterea blocului de baterii (14, 4V) este de 1440W."

păi Bulă mamă:
- tensiunea e de 12 v nu 14 virgulă ceva (cât o calculezi tu DACA ar fi din mersul mașinii)
- puterea e mai mare (ai 100 A x 5 in PARALEL) că se insumează
- curentul de incărcare pentru bat cu plumb (probabil) e de q pe... cât, spune tu...

deci refă calculele