| UnchiulRamiz a întrebat:

Am un Galaxy A53 5G de 1 an și jumătate, faza e ca se descarca repede de tot când e la 30-35 procente. Ajunge repede la 20, in schimb de la 90 ma tine mult pana începe sa scadă 1 sau 2 la sută. E normal?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da, e normal.
Iar aca il lasi sa se descarce de tot, va scadea cu timpul si mai repede.
Cand ajunge la 15-20%, pune-l la incarcat, de preferinta cu netul oprit si fara sa il butonezi, pana ajunge la 90 sau la 100%.

Nu il pune la incarcat cand mai are 50%.

| UnchiulRamiz explică (pentru NLS):

La 20% îl pun și îl țin pana la 90 mai mereu

| untu a răspuns:

Nu stie nimeni asa ca du-l la service!

| Mindfulness a răspuns:

Cu timpul la multe baterii se întâmplă așa ceva, mai ales daca ai stat pe el in timp ce era la încărcat. Cam așa se întâmplă și la al meu. Așa sunt cam majoritatea bateriilor moderne, când scad sub 30 scad mai repede. Sunt făcute să cumpărăm mai multe nu sa dureze o veșnicie și să fie eficiente ca in prima zi de utilizare.