| HunterCTS a întrebat:

Am un laptop Asus model X452C (procesor i5 3337U 1. 8GHz) cu o vechime de 2 ani care atinge peste 76 grade (alaturi de un cooler USB suplimentar de la deepcool) la un joc cu o grafica ceva mai buna (dar care rula perfect in trecut) si se inchide singur de vreo luna. l-am dus la curatat de praf acum 2 saptamani si i-am reinstalat si windowsul (alaturi de toate driverele necesare).Ma gandesc sa aplic niste pasta termoconductoare dar nu sunt sigur daca va ajuta. Astept niste sugestii in comentarii. De amenea doresc sa adaug ca laptopul a fost lasat in modul sleep timp de 6 saptamani cat am fost plecat fiind tinut si la incarcat (nu stiu daca are vreo inportanta dar cam atunci a aparut problema).

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ti-a fost facuta curatirea laptopului cum trebuie.
La curatire, in afara de "aspirare", trebuie inlocuit si pasta de la cooler /procesoare, altfel se intampla "minuni" ca in cazul tau.
Du-l inapoi la cel care "l-a curatat" sa-l rezolve cum trebuie!

| vioricavio a răspuns:

Daca a fost folosit intens mai ales cu jocuri care l forteaza e posibil ca pasta de pe procesor sa fie terminata. Si da aceasta poate fi cauza, chiar una decisiva care sa duca la restartarea laptop ului pentru a preveni arderea procesoarelor. Asa ca mergi la un specialist sa ti schimbe pasta pentru ca nu e scumpa.

| HunterCTS explică:

Mersi de sfaturi