| RayKzor51 a întrebat:

Am un laptop de gaming Acer nitro 5 cu placa video NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU si procesorul Intel Core i7-11800H@ 2.30GHz +
16 GB RAM.
Ma gandeam sa trec la un upgrade de inca 8 gb RAM
credeti ca merita un upgrade?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In task_manager-performance, ce zice in cel mai defavorabil caz, câtă memorie e ocupată?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa pui 8, daca e dual channel de 8 mai pui 2 de 8 daca suporta quad channel, daca are un singur slot de 16 mai iei o placuța de 16.
Atentie, trebuie sa fie aceeasi frecvența.

| NLS a răspuns:

1) daca ramul nu e ocupat in proportie de 95% in timp ce folosesti laptopul in jocuri sau programe, ai rezolvat fix NIMIC
2) nu ai cum sa adaugi 8 GB.
Laptopul acum are 16GB.
Si are ori 2 sloturi de RAM, ori unul singur, in care se afla o placa de 16GB,
ori un slot in care se afla 8GB, si inca 8 GB sunt "sudati" de placa de baza.

Punand alta capacitate in unul dintre cele doua sloturi, obtii memorie mai multa, dar cu 30% mai inceata, fiindca pierzi lucrul in Dual Channel.

Iar daca una dintre placi e cositorita de placa de baza,
La fel, poti adauga o placa de 16GB in unicul slot existent, dupa ce o scoti si o vinzi pe cea de 8GB, insa ramai fara Dual Channel.

Tot pentru a nu "deranja" lucrul in DualChannel, frecventa si latenta (CL) a placii noi trebuie sa fie identice cu valorile placii existente.

| carevaescu a răspuns:

Pt ce il mai folosesti in afara de gaming?

presupun ca ai 2 sloturi de RAM. Daca da, ii poti upgrada memoria pana la 64gb (2x32gb) ddr4 (desi teoretic procesorul suporta 128gb), dar daca nu iti trebuie, atunci... Nu știu de ce ai face asta.

Daca ai aplicatii care ar necesita mai mult de 16gb, go for it. Daca nu, meh.