| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a întrebat:

Am un microfon si o pereche de casti.
In ce program pot inregistra si asculta in acelasi timp?
Exista un plugin pentru audacity, sau o optiune pe care am ratat-o?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, microfonul este pe "mute" in timpul inregistarii, in vederea evitarii acrosajului sonic (fluieratura).
Daca dai dublu-click pe iconita difuzor din Taskbar, atunci iti apare egalizatorul de sunet. Trebuie doar afisat microfonul (din meniu) si dezactivat "Mute" de pe microfon.
Din acest moment poti fluiera, si asculti fluieratura in casti, poti si inregistra ce spui in microfon.

| Algo098 a răspuns:

Ca sa ma aud in casti atunci cand vorbesc la microfon, click dreapta pe iconita difuzor din dreapta jos, Sounds, Dau pe tabul Recording in fereastra Sound, Dublu click pe microphone si apare fereastra microphone properties, iar in aceasta fereastra dai pe tabul Listen si bifezi casuta Listen to this device. Dai OK si te vei auzi in casti, cu o usoara intarziere generata de prelucrarea sunetului in calculator.