| BucurDavid a întrebat:

Am un PC cu : Procesor Pentium 4 2.4 Ghz 2 GB RAM Placa video Nvidia GeForce FX 5200 128 MB Cum ar merge pe Windows Vista? Acum rulez Windows XP, nu se misca rau deloc

12 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Vista e o... "eroare", nu un sistem de operare. laughing
Daca vrei sa migrezi din Xp, cel mai stabil e Windows7. Fata de Xp, WIndows7 inca mai poate rula aplicatii actualizate la zi (browser-ele, de exemplu, si-au oprit update-urile pentru Xp).
Eu utilizez Windows Xp si inca sunt multumit.

| Ineys a răspuns:

Treci pe Windows 7, deoarece il duce. Duce si Windows 10 fara probleme. Fereste-te de Vista.

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

P.S: Totusi la Windows 10 e posibil sa intampini niste probleme la instalare. Windows 7 e cea mai sigura solutie.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Ineys):

Da fara probleme sa deschizi meniul start si notepad... E mult prea slab pentru windows 10, cateva aplicatii ex. google chrome sau firefox si deja poti da in BSOD-uri... mai bine windows 7

| flixbuster a răspuns:

Ma voi cita pe mine insumi:

http://www.tpu.ro/go-to-answer/16874336/

Inlocuieste netbook cu Pentium 4 si XP cu Vista si e acelasi raspuns.

Mai mult, chiar astazi am instalat Linux pe un Pentium 4 2.8 HT cu 2 GB RAM. Am dat chix cu Xubuntu in schimb am fost uimit de Lubuntu cat de bine se misca pe un calculator care teoretic ar trebui sa fie casat de cativa ani. Ca idee, pe un monitor 1024x768 si o placa video "obosita" Intel onboard (ceva 865G, parca) rula Youtube in fullscreen fara sa piarda vreun frame. Browsing de net cu 4-5 tab-uri in Firefox si nici macar nu tusea (si fara blocare de reclame). Chiar am fost uimit, nu instalasem pana azi Linux pe Pentium 4, cel mai de jos a fost netbook unde Xubuntu merge bine, dar netbook-urile asa slabe cum sunt au 10 ani, Pentium 4 asta are 15 ani.

| DoctorWh0 a răspuns:

Sari peste Vista... este vechi, rau optimizat, consuma mult si nu mai este suportat de mult timp... Mergi cu windows 7 sau daca ai curajul incearca o distributie de Linux(lubuntu de exemplu sau Manjaro XFCE)

| penus a răspuns:

Intra aici, descarca programul ala care iti va detecta piesele din calculator iar apoi asteapta sa ti le analizeze.La sfarsit o sa-ti spuna daca poti sa rulezi sau nu. https://www.systemrequirementslab.com/cyri/requirements/windows-vista/10495

| powerslidelambo a răspuns:

Ar merge bine

| MiculAlexandru a răspuns:

Baga uindow 7 be 32 de baiti ala il am si merge foarte bine, tot pentium 4 da cu 3giga de rami si placa video ati 2400 de 256 mb

| DoctorWh0 a răspuns (pentru MiculAlexandru):

Windows 7 nu uindow 7
32 biti nu 32 baiti

| MiculAlexandru a răspuns (pentru DoctorWh0):

Pai eu am zis sa bage window 7 pe 32 de baiti, daca tu zici ca e mai bun windows 7 pe 32 biti poate sa il incerce si pe asta.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru MiculAlexandru):

Nu ai inteles...
e windows 7 nu uinow 7 si e 32 biti nu baiti. Nu e nici o diferenta dar e scris complet gresit...