| Jony123 a întrebat:

Am un pc de 8 luni si nu l-am curatat de praf. Cum sa il curata, desfaca capcaul si... Am auzit ca se curata coolerul, ala cum se curata? Ce trebuie sa fac la o curatare?

Răspuns Câştigător
| matrixismyname a răspuns:

Prima si prima data il stingi si il scoti din priza, doar pentru siguranta.

Desfaci capacul cu grija (in caz ca ai ventilator lateral) apoi cu o pensula (vezi sa fie cu par d-aia natural nu de plastic ca provoaca energie electrostatica si iti poti arde chestii prin el) si cu aspiratoru dai cu pensula si aspiri... cam tot calculatorul se curata pe aceeasi principiu.

Sau daca ai un tub cu aer comprimat (gen spray dar NU spray ci aer comprimat) dai cu el pe componente.

Nu desface nicio componenta daca nu te pricepi...

5 răspunsuri:
| amanda33 a răspuns:

Neata
eu fac in felul urmator: iau o pensula, o carpa fina, un servetel umed
sterg cu pensula palele de la coolerul de pe procesor si coolerul normal il iau cu aspiratorul
carpa si altele le folosesc penstru a curatata carcasa de praf pe interior

| Berbecu a răspuns:

Iei unitatea la subrat si te duci cu ea la spalatorie sa dea aia cu compresoru, cu presiune de aer, asa se curata de praf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai aspirator normal incerci cu aspiraoru'. eu asa fac dar daca ai d'ala de masina, cu atat mai bine... in orice caz cu aspiratorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie betisore de urechi si spirt
Cureti cooler-ele cu betisoare de urechi si cureti cooler-ul.
Apoi, nu cureti cu spirt placa de baza si alte chestii, aspiri cu aspiratorul tot praful si cam atata.Asa imi curat eu computer-ul.
Sper ca te-am ajutat.

| SM_9305 a răspuns:

Eu numa cu o carpa curata