| darkus14 a întrebat:

Am un PC pe care il impart cu fratele meu(Procesor 2.6,1GB DDR1 RAM, HDD 40GB+80GB, Placa Video 512MB DDR2, Viteza net 8MB fibra optica) si el are cam jumatate din HDD de 80 plin de melodii vechi pe care nici nu le foloseste si vreau sa stiu daca asta imi poate afecta viteza calculatorului.As vrea si alte sfaturi de marire a vitezei deoarece am incercat cu defragmentari si programe de genul CCleaner, TuneUp... si imi merg greu jocuri de genul online adica MMORPG(Land of Chaos Online, Champions Oline, Runes of Magic, etc...

Răspuns Câştigător
| Victor_4819 a răspuns:

Il afecteaza foarte mult.Cu cat Hard'ul este mai plin cu atat viteza PC-ului este mai slaba.Si incearca sa-l scanezi mai des de virusi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Convinge-l pe fratele tau sa le stearga ori cumparati un stick de memorie si copiati-le pe acesta. Oricum viteza calculatorului nu este afectata prea tare de harddisk, ea depinde, in principal, de procesor, memoria RAM si placa video. Succes si numai bine!

| emilpor a răspuns:

Incearca sa elimini din aplicatiile nefolositoare. Schimba tema windowsului cu cea default(mergi la my computer->click dreapta->Properties->Advanced->Performance->Ajust for best Performance). Si cand intri in jocuri inchide antivirusul (daca ai). Verifica ca acolo unde ai instalat windowsul, pe partitia sau hardiskul acela sa ai spatiu liber macar 3 gb sa lesi sistemul de operare sa aiba spatiu pentru el. si ce as putea sa iti mai spun. Aveam si eu aceasta problema mai demult, sincer sa fiu nu mai stiu cum am rezolvat, dar am cautat pe google si acolo e solutia. Acum mi-am schimbat calculatorul si nu mai am probleme. Dar succes.

| StEaUaVLAD a răspuns:

Salut iti trebuie un antivirus bun iti recomand totusi CCleaner pentru ca e un program bun si te ajuta
Iti recomand sa mai stergi din lucruri pentru ca cu cat esti mai plin cu atat o sa iti mearga mai greu.
In special sa ai spatiu liber in partitia C
Bafta!