| Steve9999 a întrebat:

Am un prieten căruia i s-a luat curentul si avea laptopul in priza, acum laptopul nu i se mai deschide, ce ar putea sa faca?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i scoata bateria si sa il foloseasca pe alimentator.

| gabicoo a răspuns:

Să meargă la un service! S-a ars ceva în el!
PC-urile și laptopurile sunt foarte sensibile la șocurile de curent de aceea se recomandă alimentarea prin intermediul unui stabilizator sau a a unui ștecher cu protecție la supratensiune!

| badpanda a răspuns (pentru gabicoo):

Daca il scoti din priza nu este acelasi lucru ca atunci cand se intrerupe curentul?
Unde mai pui ca laptopul are si acumulator, nici nu simte, poti sa-i scoti si sa-i bagi alimentarea de 100 de ori pe zi.
Asa ca abereaza in alta parte.

| gabicoo a răspuns (pentru badpanda):

Să știi că nu aberez!
În unele localități (chiar și în marile orașe ale țării) sunt mari variații de curent.
Mai întâi tensiunea scade sub cea nominală și ai impresia că s-a luat curentul, apoi revine brusc și depășește 250 volți. Atunci se ard echipamentele mai sensibile gen laptop. Asta presupune că s-a întâmplat în cazul prietenului celui care pune întrebarea. Sau dacă stai la casă și primești curent de la stâlp se poate rupe un fir, să cadă peste altul și să ardă tot în casele de pe strada respectivă!
Trăiești în România! Revino-ți în fire!

| PainTech a răspuns (pentru badpanda):

"Daca il scoti din priza nu este acelasi lucru ca atunci cand se intrerupe curentul?"

Nu stim daca a fost o simpla pana de curent sau daca a fost o ridicare (spike sau surge) urmata de o intrerupere a curentului electric.

Se mai intampla ca sigurantele sa nu sesizeze la timp astfel de fluctuatii si e posibil sa te alegi cu dispozitive arse. Am patit cu un TV mai vechi.

Si nu vad sa aiba nimeni o explicatie mai buna. Deci cel mai probabil asta e problema.

| badpanda a răspuns (pentru PainTech):

Un alimentator de laptop in comutatie functioneaza fara probleme intre 110V si 270V.La iesire tensiunea ramane stabilizata la 18 V.in caz de supratensiune excesiva se arde doar alimentatorul, de fapt o siguranta lipita de placa in 99 % din cazuri, dar daca are ceva in acumulator ar trebui sa se aprinda oricum laptopul.
Poti sa-l bagi si la 380V mai mult de 18 v nu iese din alimentatorul ala.
are circuit izolat la 2000V intre intrare si iesire.

| badpanda a răspuns (pentru gabicoo):

Cand tensiunea depaseste 270V se defecteaza doar alimentatorul. Daca era in priza, acumulatorul se presupune ca avea ceva in el, laptopul trebuia sa se aprinda.Intrarea este izolata de iesire si rezista la socuri de 2000V la chinezarii si 3000V la alimentatoare bune.
Iesirea de 18V al alimentatorului de laptop este stabilizata, mai mult de 18 V nu scoate nici daca ii dai 1000V in loc de 230V.

| PainTech a răspuns:

Laptopul nu da niciun semn de viata cand e la incarcat (nu se aprinde niciun led)?

A incercat sa porneasca laptopul cu bateria scoasa? (daca se poate)