| Alby10 a întrebat:

Am un procesor QuadCore AMD A8-7600, 3700 mhz. Acesta se inchide pe la 60-65 grade. E normal?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca ar fi necesare doua operatiuni: o schimbare a pastei termice si o schimbare a sursei. Trebuie sa tii cont ca o sursa nu da mai mult de 70% din cat este scris pe ea si doar daca este certificata poate ajunge undeva la 94%.

| flixbuster a răspuns:

E cam pe acolo, temperatura maxima de operare e 71 grade Celsius - cauta "Maximum operating temperature":

http://www.cpu-world.com/CPUs/Bulldozer/AMD-A10-Series%20A8-7600.html

Ai o problema cu racirea daca ajunge sa se inchida (= protectie pentru a nu se praji de tot).

| Alby10 explică (pentru flixbuster):

A inceput sa se inchida de cand am cumparat RX 580. Cred ca placa se incalzeste prea tare (chiar daca temperatura lui e de max 50 grade)

| flixbuster a răspuns (pentru Alby10):

Daca RX 580 aia e termocentrala si nu se evacueaza bine caldura suplimentara pe care o degaja ea (pe langa cea a procesorului) s-ar putea ca adaugarea placii video sa fi dus temperatura din carcasa prea sus pentru o racire eficienta a procesorului.

| Alby10 explică:

Doar 71? Pacat.