| z0rel a întrebat:

Am vazut ca procesoarele la laptopuri se termina in cate o litera sau 2:U,M, MQ...
Care e diferenta intre ele? FuNdA!

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Cele care se termina cu litera U la sfarsit, sunt procesoare foate economice, au un consum mai scazut ( ca de ex i7 450 U )
Cele care au terminatia M la sfarsit, sunt procesoare mobile ( cele dupa un laptop/tableta, ce mai vrei tu )
Iar cele care au terminatia MQ a sfarsit sunt procesoare quad core mobile ( tot pentru laptop-uri ) MQ = mobile quad processor. ( Intel Core i7-4900MQ, sau un i7 4702MQ )
Sper ca te-am lamurit happy

| cristimihailov a răspuns:

Procesoarele care se termina in U sunt cele pe care in general le vezi pe laptopuri.

Acelea consuma mai putina energie. I7 cu U in coada nu este quad core este de fapt dual core.