| Incapatanatul11 a întrebat:

Am vreo sansa sa vad un film Blue Ray in format MKV daca am placa video GForce fx 5200? CU KMPlayer sau WMPclassic de la un moment dat mi se duce sunetul inainte iar imaginea devine un pic sacadata. Mai stiti vreun codec puternic?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

KMPlayer, GOM Player sau VLC Player lasa-le deoparte. Astea au codec-uri interne care folosesc si resursele calculatorului mai ineficient(din ce am experimentat).

Cele mai eficiente playere sunt WMPClassic(cu K-Lite Package) sau chiar Windows Media Player din Windows, mai ales versiunea 12 din Windows 7. Eu la filme HD ma uit cu BS.Player(ultima versiune)-->care descarca codec-urile necesare pentru. el in timpul instalarii si din cand in cand Windows Media Player 12(cu codec-uri matroska instalate separat, adica haali media splitter) care mi se pare cel mai eficientbig grin, ca mi se pare ca foloseste cel mai bine capabilitatile placii video si nu CPU-ul. Bine...asta la o placa video ce poate decoda oficial HD-uri.

Pe un GeForce FX 5200 poti sa vezi maxim un HD 720p, dar iti va omori si procesorul(CPU). Si uite ca eu mai detin si un calculator vechi dotat cu fx5200 si un pentium 4 la 2, 4 ghz si 1 gb ram. Nu-l folosesc pe acesta pentru. vizionare filme HD, dar l-am testat si pentru. asa ceva. Cu ultima versiune de BS.Player(care-si descarca si codec-urile necesare) merge fara sacadari un 720p, dar si procesorul e solicitat la maximbig grin, de fapt tind sa cred ca doar el face procesarea. Asadar la tine ar putea fi si o problema de procesor/CPU. Poate e prea slab. Macar sa aiba peste 2. 0 Ghz(single-core).

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu e vorba dar se poate sa mearga greu si hd-ul d'apoi blu ray-ul, e de 128 placa video, nu cred ca suporta. Incearca vlcwinking. daca vrei codec cauta ca lite codec package

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu le-am putut vedea cu GeForce 4 de 64 de MB, deci cu a ta de 128 TREBUIE să meargă.
VLC 0. 8. 6, procesor AMD Athlon 2200 (real, că l-am overclockat) şi 1 GB de RAM.
Trebuie să meargă.
De asemenea, dacă nu vrea şi nu vrea, foloseşte MPlayer şi eventual închide explorerul (explorer. exe din task manager) şi cam toate aplicaţiile inutile.
Aşa am făcut când aveam doar 512 MB de ram, de când am 1GB nu mai e stres.
Salut!

| Gizăz a răspuns:

NICIO ŞANSĂ, cu placa aia nici nu ştiu dacă îţi merg amărâtele alea de hd 720p. E veche tare, cred că are vreo 5 ani placa.

| Incapatanatul11 explică:

Am Intel Celeron la 2. 6 Ghz, 2 GB DDR, GForce FX 5200, Monitor Samsung de 22. Mi-am downloadat codecurile K-lite ultima versiune, cu WMPclasic mi se vad cam sacadat, am reinstalat K-lite-ul cu playerul KMPlayer inclus, mi se vad perfect acum dar in fereastra normala, adica nu fullscreen, cum dau fullscreen cum ramane in urma si subtitrarea si imaginea straight face O fi oare de la monitor ca e asa mare?