| adrytzuu a întrebat:

Am Windows XP si vreau sa instalez linux fara sa mai am windows xp. Poate cineva sa imi arate vreun tutorial ceva? Am gasit pe net Mandavira Linux, destul de dragut (din poze) si inca nu am curaj sa-l instalez big grin.
Cine poate sa ma invete si pe mine? sad!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu îţi recomand Mandriva Linux. Ăla e bun pentru servere şi instanţe multiple dar momentan, la cunoştinţele tale de Linux, e nerecomandat.
Cel mai bine ar fi să-ţi pui un Linux din distribuţia Ubuntu (Kubuntu, Ubuntu sau Xubuntu).
Când îl instalezi îi dai "manual partitioning" şi selectezi partiţia care era înainte C: şi îi dai format în ext3. Şi aşa scapi de windows şi rămâi cu Linux, în acelaşi timp putând să-ţi poţi citi şi datele de pe partiţiile NTFS scrise sub Windows.

Succes.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Sfatul meu e ca daca nici nu esti in tare sa gasesti singur un manual de instalare pentru acel linux, sa nu il instalezi si sa ramai pe windows. La windows te mai ajuta lumea, stiu toti. Linux e complet diferit de windows, o sa te uiti la el ca vitelu la poarta noua. Pentru grafica nu merita, instaleaza stardock pe windows si te poti juca cu grafica.
Asta ti-o zic ca pe un sfat, nu ca si critica. Mi-e indiferent ca-l instalezi sau nu.

| costymaximus a răspuns:

Uite aici www.videotutorial.ro/? p=887

| adrytzuu explică:

Multumesc pentru raspunsuri, am downloadat Ubuntu linux pentru instalare.
@Abh invat destul de repede nu cred ca o sa fie o problemahappy

As mai avea o intrebare: Daca vreau sa instalez Xp again pot? e la fel boot-ingul de pe CD? big grin