| RoGamerUp112 a întrebat:

Are rost sa urmez o cariera in IT?
Vad ca extrem de multi oameni vor sa devina IT-isti si ma tot intreb are vreun rost sa urmez acceasta cariera?

Răspuns Câştigător
| calexandru a răspuns:

Eu lucrez pentru o multinaționala. Nivelul de Stress e minim in comparație cu orice job mi-l exemplifici. Am 30 de ani si muncesc de la 16. Am plecat de la santiere, iar acum am apartamentul meu, mașina mea, familie cu copil si sunt stabil. Nu am plecat dincolo, știi de ce? Pentru ca imi e bine aici. Am salariu foarte bun aici in țara. Asa ca ce îți spusesem mai sus, nu sunt basme. Sunt întâmplări din viața mea. Deci da. E can-can. Ideea e sa știi sa îți organizezi prioritățile.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce daca sunt multi? Important e sa faci parte dintre cei buni

Răspuns utilizator avertizat
| peperonies a răspuns:

Nu stiu, daca iti place sa lucrezi putin pe bani multi are.

| CristianaMaria a răspuns:

Evident ca are. Oricum e nevoie de multi IT-sti plus ca asta se cauta, asta ee in dezvoltare.Stii cum e, daca esti bun, esti cautat. Daca asta e pasiunea ta, daca iti place si te pricepi mergi in fața fara sa te gandesti la altii.Si eu sunt la stomatologie, toata lumea mi-a sarit in cap si imi sare ca e o alegere proasta, ca facultatea, cabinetul costa o avere si ca e plin orasul de dentisti si nu o sa am clienti.Cabinetele se închid din cauza ca sunt multi si nici gand sa aprobe sa imi deschid eu unul.Dar ce crezi? Nu imi pasa! E ceea ce mi-am dorit, ceea ce imi place si intotdeauna se va gasi o rezolvare pentru toate.Nu stii ce îti rezerva viitorul. Daca tu vei fii bun in meseria ta, vei fii rasplatit asa cum si un dentist bun va fi cautat si din alte orase pe cand unul slab va freca menta toata ziua.Nu asculta de restul si urmeaza-ti visul.Fii unul din miile de IT sti, dar ai grija sa fii unul bun!

| Daria0123456789 a răspuns:

Da. Domeniul IT este unul in care in permanenta se cauta IT-isti buni.

Răspuns utilizator avertizat
| JackTD a răspuns:

Are rost deoarece fiecare este bun in domeniul sau, daca te vezi de acum pasionat de informatica urmeazati visul, nu are importanta citi doresc sa devie buni programatori, depinde rezultatul final de a deveni ceea ce doresti...
De acea te sfatui urmeazati visul ca merita sa devii un bun specialist in domeniul IT...
Dupa ce voi absolvi clasa a 12 in Republica Moldova voi pleca si eu la studii in domeniul IT in România.

| iMihaii a răspuns:

In viata trebuie sa faci ceea ce iti place si ceea ce doresti tu. Oricat de greu ar fi, daca tie iti place ceva, fa orice ca sa-l obtii!

| calexandru a răspuns:

Da. Se câștiga bine, nivelul de Stress e minim, beneficiile sunt multe. Însă ca prim pas pentru a fi un bun IT-ist, este sa fi bine organizat. Restul e can-can

Răspuns utilizator avertizat
| calexandru a răspuns (pentru 20000mAh):

Dacă mai ai nevoie de alte răspunsuri, anunța-ma...

| suntserios a răspuns (pentru calexandru):

Daca ai nivel minim de stres inseamna ca ai si nivel minim de responsabilitati

| calexandru a răspuns (pentru suntserios):

Nu. Înseamnă ca imi organizez bine oamenii. Nu mai încerca sa postezi doar de dragul discuției. Sunt inginer. Zilnic am de găsit soluții la diverse probleme, soluții pe care le gasesc împreuna cu oamenii pe care ii conduc. Nu merg pe ideea pe care se merge in general in România șef - subaltern, ci pe munca in echipa. Si știi ce? E perfect. Nu știu unde lucrezi, sau ce produci, dar eu pot demonstra prin fapte ca ce spun, e intr-adevăr real. Sunt unde sunt, datorită gândirii mele. Dacă e greșita, atunci sper ca toți romanii sa greșească la fel ca mine.

Răspuns utilizator avertizat
| calexandru a răspuns (pentru 20000mAh):

Asa e. Ma cunoști. Ai lucrat cu mine. Mai zi, ca văd ca le știi pe toate. Explica-ne ce ai făcut tu. Pentru mai multe informații, caută-mă. Alexandru Csergo - 0762292022. Nu am nimic de ascuns.

| calexandru a răspuns (pentru 20000mAh):

Eu lucrez pentru o multinaționala. Nivelul de Stress e minim in comparație cu orice job mi-l exemplifici. Am 30 de ani si muncesc de la 16. Am plecat de la santiere, iar acum am apartamentul meu, mașina mea, familie cu copil si sunt stabil. Nu am plecat dincolo, știi de ce? Pentru ca imi e bine aici. Am salariu foarte bun aici in țara. Asa ca ce îți spusesem mai sus, nu sunt basme. Sunt întâmplări din viața mea. Deci da. E can-can. Ideea e sa știi sa îți organizezi prioritățile.