| HatzzzJhonule a întrebat:

Aş dori să cumpăr 8 gb ram pentru acest laptop:Notebook / Laptop ASUS 15.6" VivoBook 15 X505ZA, FHD, Procesor AMD Ryzen 5 2500U (4M Cache, up to 3.60 GHz), 4GB DDR4, 1TB, Radeon Vega 8.
Îmi puteți trimite un link cu ce model de 8 gb ram este potrivit pentru acest laptop?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Daca laptopul este in garantie, memoria ram va primi upgrade -contra cost- de catre service-ul autorizat recomandat de vanzator.
Daca nu mai este in garantie recomand tot la fel.

Daca vrei sa ii schimbi tu memoria este putin mai complicat, si trebuie sa urmezi pasii urmatori:
1. instalezi programul https://www.ccleaner.com/speccy/download ca sa vezi ce tip de memorie ai in pc (frecventa in Mhz) si cate locuri goale ai disponibile.
Sau poti sa scoti memoria ram din laptop si sa citesti tot ce scrie pe ea. In oricare moduri, ai nevoie sa cumperi o placuta de memorie care sa aiba:
- aceeasi frecventa (adica megaherti MHz);
-acelasi tip (tu ai nevoie de DDR4 cred; acest lucru ti-l va spune programul care trebuie sa il instalezi din linkul de mai sus);
-aceesi latenta (CL).
Si sa fie obligatoriu pentru laptop si nu pentru desktop(pc).

2. Dupa aceea cumperi placuta de memorie ram si o introduci in slotul liber de langa cea veche (si impreuna cu cea veche).

De altfel poti sa cumperi o singura placuta de 8GB memorie daca nu gasesti de 4GB. Si o poti pune si pe cea veche de 4GB langa cea de 8GB ca sa functioneze impreuna (dar trebuie sa aiba la fel aceeasi frecventa latenta, etc.)

Este rau ca producatorul nu da prea multe detalii despre fiecare componenta in parte: https://www.asus.com/Laptops/ASUS-VivoBook-15-X505ZA/specifications/