| Laawr a întrebat:

As vrea sa cumpar un hdd extern.
Eu vreau sa-l folosesc pentru programe si alte chestii care sa le pun pe hdd si sa stiu ca daca reformatez pc sau altceva sa stiu ca le am pe hdd si nu trebuie sa le mai caut din nou.
Merita sa cumpar un hdd extern de 500gb (ma incadrez intre 300-400 lei) daca e recomandati-mi si unu big grin, adica n-ati avut probleme cu el? Sau sa cumpar un stick de 50gb?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ia-ti un Hard Disk extern, este mai bun!
Firme bune sunt Western Digital, A-Data si Verbatim. Gasesti aici
http://www.pcgarage.ro/hard-disk-uri-externe/
Bafta!

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Scenariul tau e stupid, si asta din doua motive:
1. Pina ai tu nevoie sa reinstalezi Windowsul, programele respective vor fi ramase in urma rau si va trebui sa ai versiuni noi. Daca ziceai sa le instalezi/rulezi de pe hardul extern, apar alte doua probleme: viteza si faptul ca setarile la multe programe se salveaza prin User Settings pe C de regula, deci vei pierde setarile odata cu reinstarea.
2. Daca vrei sa faci o chestie desteapta, iti mai iei un hard intern SAU un hard intern pe care il bagi intr-un rack extern (pe mine m-a ajuns vreo 600 RON un hard de 2 TB + rack).

Un ultim sfat pentru a evita situatia in care ajung doar cretinii, si anume reinstalarea Windows la fiecare citeva saptamini/luni - iei frumos un stick, il faci bootabil cu Easeus ToDo Backup Worsktation (sau suita Spotmau, sau... ar mai fi cel putin o duzina de alternative, unele chiar gratuite, cum ar fi Hirens BootCD), bootezi de pe stick si faci imagine la partitia de Windows, imagine pe care o tii unde vrei tu (mie de exemplu, imi face in 7 minute imagine la cei ~35 GB de date de pe SSD, unde am instalat Windows 7). In caz de ceva, restaurezi tot in maxim 15-20 de minute, fara sa iti mai bati capul cu reinstall, pune iar drivere, instaleaza iar alea-alea...