| ExCalibru2 a întrebat:

As vrea sa devin un programator dar nu stiu de unde sa incep daca m-ati putea ajuta cu ce fel de limbaje sa incep sau scripturi orice
Va multumesc pentru ajutor!

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa incepi cu un liceu de profil mate info apoi cu o facultate de profil.

Programarea nu se invata asa cum crezi tu, iti zice cineva un limbaj, iti bagi nasul pe acolo si gata esti programator. Inainte de limbaj ai nevoie de ceea ce inseamna bazele in programare, sa stii cum functioneaza un calculator, sa stii operatii pe biti, sa faci scheme logice, sa stii ce sunt alea structuri de date, de control, sa exersezi algoritmica la nivel de pseudocod. abia cand ai lucrurile astea bine inteles te apuci si pui lururile in practica intr un limbaj de programare

| awspam a răspuns:

We nu esti tu de alea, termina scoala primadata si pe urma viseaza nu acum