| NVRE a întrebat:

As vrea sa invat pentest dar nu stiu de unde sa incep si cum.
Sfaturi?

7 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Invata mai intai baze de date, retele, protocoale, netowrking, sisteme de operare, programare, limbaje precum PHP, HTML, poate si niste algoritmica, de ce nu?

Pentest-ul si hacking-ul nu sunt asa usoare pe cum par.
Stiu ca suna "misto" ca X a spart nu stiu ce baza de date si a facut nu stiu ce, dar acel X e un geniu, deoarece foloseste ceea ce a invatat ( exemplele pe care ti le-am dat mai sus ) intr-un mod creativ la care altii nu s-au gandit.

De obicei cand se creaza ceva, se ia anumite masuri de securitate. Un hacker gaseste o metoda ce depaceste toate acele metode de securitate.

Daca vrei treaba serioasa cu asta iti trebuie cel putin o facultate.

Daca vrei sa te joci tu asa acasa, gasesti pe Youtube tutoriale ( majoritatea expirate ce-i drept ) dar care functioneaza intr-un mediu controlat cum ar fi 2 calculatoare care se afla la tine in casa. Poti sa-l spargi pe unul de pe celalalt si invers.

| NVRE explică (pentru Ineys):

Am o intrebare e neaparat sa invat in linux? Daca da raspunde-mi la intrebarea asta(la care nu o raspuns nimeni :( ):Am o eroare.

Cand incerc sa bootez kali linux (dual boot cu win 7) in crapics install (am facut fara un cd sau un usb am facut asa https://www.youtube.com/watch?v=Up1lm-RbBe0) Eroarea este:Detect and Mount CD-ROM.Am o eroare.

Cand incerc sa bootez kali linux (dual boot cu win 7) in crapics install (am facut fara un cd sau un usb am facut asa https://www.youtube.com/watch?v=Up1lm-RbBe0) Eroarea este:Detect and Mount CD-ROMAm o eroare.

Cand incerc sa bootez kali linux (dual boot cu win 7) in crapics install (am facut fara un cd sau un usb am facut asa https://www.youtube.com/watch?v=Up1lm-RbBe0) Eroarea este:Detect and Mount CD-ROM

| NVRE explică (pentru Ineys):

Am incercat sa fac live system dar interfata e total diferita si are doar vreo 5 tooluri.Ce sa fac?

| Jeezy a răspuns (pentru Ineys):

Te auzi ce spui?laughing) cati hackeri nu sunt care n-au nici liceul terminat...au invatat totul de pe internet.Trebuie doar vointa sa iti bati capul bine de tot si rabdare...nu e usor dar nici imposibil cum vor uni sa para

| Ineys a răspuns (pentru Jeezy):

Chiar sunt curios cine te angajeaza fara un liceu terminat. Tu vorbesti de cazuri speciale si de hoti. Nu de white hacking.

| Jeezy a răspuns (pentru Ineys):

Acele cazuri speciale exista si s-au dovedit a fi foarte buni.
Cum ziceam...trebuie vointa perseverenta rabdare si foarte multa munca si reusesti.
Si asta e valabil nu doar in pentesting/hacking ci in orice alt domeniu

| Jeezy a răspuns:

Sunt cursuri o groaza pentru pentest dar sunt pe bani
CEH ar fi o varianta pentru incepatori.viziteaza offensive security pentru mai multe detalii. Google te poate ajuta din plin crede-mawinking