| vlad1398 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un macbook pro.Sa-l cumpar din Romania sau sa ma duc in Germania sau Austria sa-l iau de acolo. Daca veniti cu o idee mai buna va rog spuneti-mi!

6 răspunsuri:
| Anonimuuuussssss a răspuns:

Cel mai bine e sa il iei din strainatate, deoarece taxele sunt mult mai mici, iar la vama nu vei plati nimic. Funda?

| viavo a răspuns:

Salut iti recomand sa il cumperi acasa, eu sunt in Germania si pot sa iti spun ca sunt niste preturi de iti vine rau si in cazul in care cumperi aici ceva ce depaseste valoarea de 400 de euro si ti se intampla sa iti faca control vei plati si taxa vamala.

| vlad1398 explică:

Daca mi-ati putea spune si de unde o sa dau si funda!

| tmteo a răspuns:

Ce? vrei sa mergi pentru un amarat de laptop atata drum? cred ca nu ai ce face, oricum de iesit mai ieftin tot nu iesi, pentru ca costa drumu, cel putin... dus -intor cam 400 euro, plus ce ai sa mai cheltui pe acol,un suc, o ciocolata ceva,si banuiesc ca nu te intorci chiar tot in aceas zi, cand ajungi,te si duci sa il cumperi si te intorci nu? cred ca vrei sa te odihnesti si tu,asta ar insmna inca ceva bani,trebuie sa mergi la un hotel, motel, cabana, ceva, mai scoti 50-100 de euro, depinde de loc, si tot asa. ajungi sa cheltui peste macbook-ul ala. Stai relax, si i-al de aici. Pentru ca daca o sa il iei din alta tara, si o sa ai vreodata probleme cu el, iar bati atata drum sa il duci la garantie, sa ti-l faca si etc... mult riscant sa il iei din alta parte.

| CapitanuSemafor a răspuns:

...ignorand faptul ca un Macbook Pro este una din cele mai imbecile si proaste achizitii care le poate face o fiinta umana pe acest pamant, in Germania probabil va fi cu 10% mai scump.
Continua totusi sa ignori ca un PC/Laptop cu Windows ar fi de un milion de ori mai bun si mai ieftin. Tu continua sa speli banii lu' taticu pe Mac-uri.

| ShopAmerica a răspuns:

Cel mai ieftin se poate cumpara din SUA, prin intermediul www.shopamerica.ro. Cereti o estimare de pret (specificati exact ce model vreti) si va veti convinge.