| JusTPauL a întrebat:

As vrea sa-mi pun un SSD in laptop, dar mai am un hard de 1T
Ce SSD mi-ar fi bun si cum sa pun pe el?
Ma gandesc ca windows-ul in primul rand, drivere/... Dati-mi niste sfaturi care stiti.

Răspuns Câştigător
| vatco a răspuns:

Daca e modelul asta http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/N76VZ/#specifications ai loc de 2 hdd-uri.inca o data spun, pentru windows, drivere si programe e deajuns..eu folosesc unul de 80 GB si am instalate suita ADOBE + alte softuri..si nu am depasit 60 GB.Singurul lucru este sa nu salvezi toate lucrurile pe hdd..jocurile si programele o sa zburde..nu alta:P

9 răspunsuri:
| Seby90 a răspuns:

80gb pentru buget redus. Daca nu, 240.

Separat, sigur ai loc? SSD cam ia locul hardului actual... gen. Doar sa pui ceva extern.

| JusTPauL explică (pentru Seby90):

Bugetul 1000 lei maxim

| vatco a răspuns:

Pentru sistemul de operare un SSD de 120 Gb care are pret de pornire de 400 lei.hdd-ul de 1 TB va trebui sa il dai jos si sa il folosesti doar ca spatiu de stocare..ca un hdd extern.pe langa asta e bine sa folosesti hdd-ul de 1 tb si pentru instalarea jocurilor. daca ai bani poti sa iti iei un SSD mai mare sau chiar un SSD pe pci-express care e cam de 20 de ori mai rapid decat unul normal...insa unul de acesta de 1 TB te costa cateva mii de euro.

| JusTPauL explică (pentru vatco):

Nu e prea putin 120?
Pun windowns-ul si drivere si e jumatate.
Pot sa tin si cel de 1Tb pentru ca mai e un loc liber.
Cum e SSD pe pci-express?

| Seby90 a răspuns (pentru JusTPauL):

E pentru pcuri laughing, nu a citit totul.

Fii atent, intr-o 1000 lei, gasesti ssduri maricele. Sugerez un Intel de vreo 240gb.

| vatco a răspuns (pentru JusTPauL):

Doar pentru sistemul de operare e de ajuns..atat timp cat nu salvezi toate filmele pe el...ci pe hdd-ul de 1 tb.mi-ai putea spune ce laptop este sa iti pot raspunde sigur..pentru ca nu toate laptopurile au loc pentru un al 2-lea hardisk.

| JusTPauL explică (pentru vatco):

Doar windows-ul fara drivere?
N-am de gand sa salvez filme pe el, dar din cate stiu se simte diferenta in jocuri daca e pe SSD.
E din seria Asus-N76VZ sunt mai multe modele, dar stiu sigur ca are loc.
http://s14.postimg.org/4uzwpz3m9/IMAG1913.jpg
Eu sunt curios de ce programele zic ca are 4 sloturi de rami si ca pot pune 32 gb ram.m-am uitat si nu are decat doua locuri.
http://s17.postimg.org/r3psybr2n/IMAG1906.jpg
http://s12.postimg.org/7bh0nv4d9/Untitl_ked.png

| JusTPauL explică (pentru vatco):

Ala e modelul, de la Asus l-am comandat.
Dar mai ai loc de jocuri?
Sau pe care il joci mai mult il pui pe ssd?

| vatco a răspuns (pentru JusTPauL):

Daca e modelul asta http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/N76VZ/#specifications ai loc de 2 hdd-uri.inca o data spun, pentru windows, drivere si programe e deajuns..eu folosesc unul de 80 GB si am instalate suita ADOBE + alte softuri..si nu am depasit 60 GB.Singurul lucru este sa nu salvezi toate lucrurile pe hdd..jocurile si programele o sa zburde..nu alta:P

| SorinLebron1981 a răspuns:

Iti recomand acest ssd http://bit.ly/1kHaeNj segate este o firma germana foarte buna. Si pentru spatiul adevarat folosesti un hdd extern care este foarte ieftin. In ssd trebuie sa ti windowsul si cam atat pentru a-ti rula cu viteza mare.