| Georgcool02 a întrebat:

As vrea si eu cateva domenii in imformatica care pot sa devin in viitor si,apropo, in clasele gimnaziale ce se studiaza la imformatica(nu prea am avut profesori seriosi care sa se tina de ore.De abia anul asta am inceput ca lumea)
PS:Sunt clasa a VII-a si am 13 ani si nu stiu ce domeniu sa-mi aleg in viitor si pe ce sa ma axez la liceu/facultate). Multumesc anticipat happy

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da la un liceu cu profil mate info si acolo vei invata bazele in ceea ce inseamna programare. Ai sa iti dai seama pe la sf clase a10 a cu ce se mananca informatica si programare, nu te agita, la gimanaziu nu se face nimic serios legat de programare

| thezbx a răspuns:

In primul rand se numeste informatica nu iMformatica. materia care o faci la scoala sub numele de informatica este de fapt TIC (Tehnologia Informatiei si a Telecomunicatiilor) adica in mare parte Word Excel PowerPoint si chestii de genu. La informatica inveti cum sa faci un program, si ce e in spatele unui program si cum lucreaza aceata. ce faci in liceu la informatica nu are nicio legatura cu ce faci la scoala la info. parerea mea este ca profilul mate-info este foarte frumos si de viitor. intr-adevar, e greu, dar e frumos. sper ca te-am ajutat

| Georgcool02 explică (pentru thezbx):

Mersi pentru corectare.M-am imformat putin si despre TIC, dar totusi as vrea sa stiu mai mult...

| JomelaMaya a răspuns:

Eu zic sa te axezi pe domeniul mate/info daca intelegi matematica. Eu am 15 ani si sunt a9-a si sunt pe mate-info, informatica nu am facut deloc in gimnaziala, dar nu conteaza, de la noi din clasa nimeni nu a facut, de fapt in gimnaziala ar trebui facut TIC, dar nu conteaza, cand mergi la liceu le iei toate de la capat la Info si TIC deci iti recomand, eu una nu regret, numai sa fi bun la mate, ca acolo vine greul Succes. + + sa stii ca Informatica va face viitorul big grin.

| Georgcool02 explică (pentru JomelaMaya):

Stiu.Deaceea vreau sa ies Programatir IT sau ceva de genul...

| JomelaMaya a răspuns (pentru Georgcool02):

Da, programator, dar la inceput nu trebuie sa-ti faci grii, nu trebuie neaparat sa inveti singur la inceput ma refer. De exemplu eu sunt la unul dintre cele mai bune licee din Baia Mare : Colegiul National " Vasile Lucaciu " poate ai auzit de el big grin. Si daca acolo acum se ia de la capat informatica cam peste tot se ia de la inceput, in clasa a 9-a invata de la scoala din a 10-a incepe sa mai inveti singur, exista pe internet informatii cu privire la asta si poti intreba profesorul, nu-ti face griji, vei reusi!

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 a răspuns:

In momentul de fata sunt pe clasa a V-a. Momentan la scoala invatam Word, Excel, Paint si din astea. Normal trebuia sa incepem cu PowerPoint sau cu Programare. Tu ar fi trebuit sa treci de mult la asta. Eu stiu programare in Pascal fara scoala. Peste catva timp o sa ma apuc si de C/C++, JavaScript si Basic. Toate la timpul lor. Te poti apuca si tu singur, la fel ca mine... Nu e deloc greu.

| Georgcool02 explică (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Pai explica-mi si mie cum pot sa stiu aceste programe in pascal, C/C++JavaScript si Basic

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 a răspuns:

Poti devein programator (una dintre cele mai bine platite meserii+alte beneficii), Creator de siteuri, etc

| Georgcool02 explică (pentru Danescu_Alin-Gabriel_1979):

Te pricepi sa-mi explici si mie sau cel putin sa-mi dai cateva site-uri de documentare?

| thezbx a răspuns (pentru Georgcool02):

Deci cum zice si tipa de mai jos, nu iti fa griji pentru ca programarea in general nu se face in generala. in liceu o iei de la 0. si chiar daca ti-as da un site sau ceva, e greu, pentru ca trebuie sa inveti prima data niste chestii logice si cate ceva din codul ASCII si astea trebuie explicate. altfel e cam greu sa te apuci tu singur

| Danescu_Alin-Gabriel_1979 a răspuns:

VA spun eu, in Pitesti se face programare din clasele 5-6.