| anonim_4396 a întrebat:

Astazi am intrat intr-un joc si mi s-a oprit calculatorul l-am oprit din spate de la intrerupator si l-am lasat vreo 5 min si dupa aia a mers normal dar nu am mai incercat sa intru in acel mentionez ca jocul acela mi-a mers ce s-a intamplat atunci?

Răspuns Câştigător
| roben174 a răspuns:

Ai praf pe racitorul(calorifer din aluminium ) procesorului care e sub ventilatorul acela micut. el cand se supra incalzeste opreste complet sistemul.

Nu are nimic jocul dar cand ai, sa zicem un messenger si un mozila deschis si mai deschizi si jocul temperatura urca deoarece procesorul lucreaza din greu.
Desfa carcasa si ventilatorul dar sa nu scoti caloriferul decat il aspiri cu aspiratoru fiind ca are o pasta care conduce temp si se sterge. apoi montezi la loc si gata!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CosteaVlad a răspuns:

Dacă ai XP e explicabilă problema, stai liniştit. Cel mai probabil s-a produs o supraîncărcare a memoriei. Mie de exemplu mi se întâmplă din 2 în 2 zile să mi se oprească chiar imediat după start, pentru simplul fapt că execută simultan şi antivirusul, conexiunea automată la net, şi alte câteva programe, şi dă o eroare gen "phisical memory dump complete", şi e pa, pe XP instalat de-o lună. Deci e o chestie generală. Dacă ai un PC ceva mai nou, îţi recomand cu tărie să-ţi instalezi un Windows 7 Ultimate.
O seară bună!

| alexgogo a răspuns:

Asa fac jocurile, se mai blocheaza din cand in cand, mai ales cand sunt warez...