| ianis1231231 a întrebat:

Hai sa va zic o faza amuzanta de care ma tot intreb cum de a fost posibila.
Deci prin 2012(eu aveam atunci 4 ani) tata cumparase un calculator vechi de la cineva din sat care isi cumparase unul nou. Calculatorul era amarat tot ce imi amintesc e ca avea windows 2000. Era bun pentru mine, aveam cateva jocuri pe el si cam atat nu aveam pe atunci internet pe el.
Intr-o zi vad un buton in spatele lui si in mintea mea de copil prost ca atat m-a dus capul am zis,, ba daca apas pe butonul asta o sa am mai multe jocuri''.Ba si am apasat.Imi aduc aminte perfect a fost o mica explozie gen ca o petarda care a tinut vreo 2 secunde si apoi a inceput sa iasa fum din el.Am incercat eu sa il pornesc sa fac ceva nu se vedea nicun beculet la el, nici monitorul nu mergea.
Acum intrebarea mea este cum naiba de apesi pe un buton si bubuie calculatorul? Singurul lucru la care m-am gandit a fost ca au pus aia buton de auto distrugere.
•Va rog rezolvati-mi si mie dilema asta pe care o am de 11 ani de zile ca prin 2013 l-am stricat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ce ai apasat tu, a fost un comutator pentru alimentare 110V/220V (norma americana/europeana de retea de curent casnic).
Ai schimbat comutatorul de la 220V la 110V, ceea ce a dus la distrugerea sursei de curent din calculator.

3 răspunsuri:
| KovacsB a răspuns:

In spate are butonul pentru 110v sau 220VAmerica vs Europa.

| Dragobeta a răspuns:

Dupa 11 ani tot la mintea de 4 ani ai ramas?

| ianis1231231 explică (pentru Dragobeta):

Daca zici tu. Daca nu esti capabil sa intelegi intrebarea de ce mai raspunzi?