| sasljllaf a întrebat:

Buna all! Am deschis azi calculatorul si nu aveam bara de start si iconitele.Am dat CTRL+ALT+DELETE new tab si am scris explorer. exe si nu mi-l vede windosu.Am windows xp dar ieri am instalat seven remix xp(windows xp in 7). Mentionez ca dupa instalare PC mergea struna. Ajutor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Buna all"? Romgleza e la moda, nu?
Pai si cine te pune sa instalezi imitatiile alea ieftine pentru Windows 7? Doamne...dar ce naiba va apuca pe unii de va "cocalarizati"(echivalentul pentru "tunat") Windows-ul in halul asta? Nu mai bine instalati chiar Windows 7 daca va place asa mult interfata? Sa inteleg ca la cate resurse va consuma porcariile alea de programe e tot cam aia cu cat consuma Windows 7, dar nu ganditi! Treaba voastra daca va place sa va faceti XP-ul sa arate ca o sorcova!

In fine, hai sa incerc sa te ajut cumva, ca asta ar conta, nu?
Incearca sa rulezi in fereastra aia de la Task Manager-->New Task
"%systemroot%\system32\rstrui.exe" (adica asta e System Restore)
Alege un punct de restaurare ceva mai indepartat fata de ziua de azi.
Alternativ, ruleaza CMD(tot de acolo, din New Task) si scrii in consola asa: SFC /scannow
Asta e System File Checker, care verifica integritatea fisierelor din Windows, adica cele originale. S-ar putea sa-ti ceara CD-ul de XP pe parcurs.
Ai mai putea incerca sa scrii tot in acea caseta de dialog(New Task) din Task Manager: "control" (asta e Control Panel), dar nu garantez daca va rula. Daca va rula atunci poti ajunge la Add/Remove Programs, ceea ce e bine, ca poti sterge porcaria si-ti va restaura Windows-ul ca inainte, aproximativ macar.

Nu mai instalati asa ceva! Lasati XP-ul cum a venit de la mama lui!

Hai, bafta!

3 răspunsuri:
| spxinsane a răspuns:

Temele si patchurile pentru schimbarea windows-ului sunt de obicei pline de bug-uri care iti fac sistemulde operare sa dea crash (se poate intampla in primele 5 minute, dupa 2 zile, dupa 1 saptamana, asta depinde). Nu recomand asa ceva.
Instaleaza din nou windows-ul si nu mai pune patchuri de genul mentionat de tine.

| ღAnonimღ a răspuns:

Mi s-a intamplat. Uite cum procedezi:
Click Dreapta>View>Show Desktop Icons

Funda?

| costel1997 a răspuns:

Ai sters internet explorer si de aceea asa ti se intimplat