| Casian14 a întrebat:

Bună!

Am cumpărat recent un laptop de la Acer cu scaner de amprente, dar acesta nu funcționează, și am înțeles ca îmi trebuie un draiver special. Am intrat pe site-ul lor, dar toate driverele erau de Windows 11, iar eu am Windows 10. Îmi puteți trimite draiverul dacă aveți, sau sa ma ajutați cu sfaturi? Dau funda, va rog sa ma ajutați. Laptopul este un Acer Aspire5

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.acer.com/us-en/support/drivers-and-manuals

Aspire 5 e o serie, dar ai nevoie de modelul exact al laptopului.
Introduci modelul in pagina de mai sus, asa cum apare pe spatele sau pe cutia laptopului, apoi gasesti toate driverele disponibile pentru modelul tau, inclusiv pentru Windows 10, daca exista.

A venit el din fabrica cu Windows 10, sau ai cerut tu cuiva sa ti-l instaleze?

Driver Booster, Driver Genius si toate celelalte, ar trebui folosite doar in ultima instanta, cand chiar ai cautat pana in gaura de sarpe si nu exista nimic pe pagina oficiala.
Versiunile pe care le gasesc aceste programe sunt uneori neoficiale, problematice si nu sunt nici la zi adeseori.

Plus ca daca nu esti atent de unde scoti programul, poti lua virusi direct de pe acea pagina, sau programul poate fi virusat.

| Casian14 explică (pentru NLS):

Nu găsesc decât pentru Windows 11, iar Windows-ul nu a venit odată cu laptopul, ci l-am instalat eu. Îmi poți trimite câteva linkuri către acele drivere, sa nu intru pe un site cu viruși trg?

| NLS a răspuns (pentru Casian14):

Pai posteaza aici modelul exact al laptopului, sa pot cauta

PS: Driver Booster si celelalte, cauta driverul pe site-ul oficial in general.
Daca acolo nu exista, e periculos sa bagi altceva ce gasesc acele programe, presupunand ca ar gasi.

| Casian14 explică (pentru NLS):

Corect, scuze. Codul SNID este 24201110934

| Casian14 explică (pentru NLS):

Și dacă nu găsești pentru Windows 10, trimite-mi trg ceva likuri de la Drive Booster și altele, ce mai sunt

| NLS a răspuns (pentru Casian14):

Sunt 2 drivere acolo, ambele pentru Windows 11.

Il poti incerca (chiar daca sunt pentru. Win11, exista sanse mari sa functioneze pe 10)
pe acela care reflecta senzorul pe care il ai tu.

Fingerprint Driver 2022/05/31 3.6.11001.10901 ELANTECH 2.98 MB
Fingerprint Driver 2022/05/31 5.5.7.1124 Synaptics 1.47 MB

Stii cum identifici numele/brandul senzorului?

Cu HWinfo (Portable), sau cu Speccy (Free)

https://www.hwinfo.com/download/

https://www.ccleaner.com/speccy

| Casian14 explică (pentru NLS):

Stai ca voi încerca să instalez ambele drivere

| NLS a răspuns (pentru Casian14):

Numai unul odata, cand il instalezi pe al doilea (daca n-a functionat primul), primul trebuie sa fie deja dezinstalat.

La final, ai si Driver Booster.

| Casian14 explică (pentru NLS):

Gata, am reușit, ms mult

| NLS a răspuns (pentru Casian14):

Cu placere!

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Trebuie să existe un număr de telefon din Romania al celor de la Acer.
Driverele pentru Windows 10 și 11 sunt compatibile între ele.

| Casian14 explică (pentru anonimg):

Un număr de telefon îmi poți da te rog? Ca nu găsesc unul nicăieri

| anonimg a răspuns (pentru Casian14):

Centre de service
Altex Service Center SLR
Lant de magazine (altex.ro)
Mail: infoclienti@altexservice.ro
Phone: 021.9197

Se pare că Altex răspunde de service Acer în toată țara.

| anonimg a răspuns (pentru Casian14):

Am mai găsit ceva care poate să-ți fie de folos pe viitor:
https://www.acer.org.ro/contact/#

| denisTiky a răspuns:

Poti gasi drivere dupa seria sau alte date specifice laptopului tau daca intrii pe site ul lor de la Acer (https://www.acer.com/us-en/support/drivers-and-manuals).
Insa daca nu te descurci asa, iti recomand sa descarci un program care se ocupa de driverele tale de pe calculator precum Driver Booster. Daca alegi programul sugerat de mine, dupa instalarea lui poti vedea foarte usor cam toate driverele lipsa, inclusiv cel pentru senzorul de amprenta. Dai un clic pe install si ai rezolvat problema. Programul stie singur sa descarce cea mai recenta versiune a driverului si sa fie si compatibila cu sistemul tau de operare. Trebuie totusi sa ai in vedere si faptul ca senzorul de amprenta poate fi defect daca acesta nu functioneaza nici dupa instalarea driverelor.

| Casian14 explică (pentru denisTiky):

Am găsit pe mai multe siteuri acel program, dar nu stiu care e safe. Îmi poți da un link sau ceva?