| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
am o dilema foarte mare,... am un procesor amd a4 si mi-am cumparat azi acest cooler:http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-cooling/alpine-64- plus/
problema este ca si la coolerul stock si la cel pe care abia l-am cumparat nu merge functia pwm, sunt sigur ca am conectat bine coolerul la placa de baza ca am decat un singur slot de 4 pini asa ca nu am cum sa gresesc.

placa mea de baza este urmatoare: http://www.asrock.com/mb/AMD/FM2A55M-VG3/index.ro.asp

va rog din tot sufletu sa ma ajutati cu aceasta problema ca a c-am inceput sa ma enerveze:D

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Felicitari, tocmai ai aruncat 60 RON pe geam! Da' ce avea ala stock? Ai binevoit sa arunci un ochi prin bios la setarile coolerului?

| Gabitzu246 explică (pentru KodrutZ):

Da!, senzorii de la AMD sunt de tot rasul, oricum coolerul stoock de la amd nu facea fata cand ma jucam ceva mai cpu intensiv.

| KodrutZ a răspuns (pentru Gabitzu246):

Ce inseamna nu facea fata? Cit de oribil e ventilata carcasa? Folosesti grafica integrata pe CPU? A4 nu e procesor de jocuri... dar nu ar trebui sa fie probleme cu racirea stock oricum am lua-o. Nevestei i-am asamblat un sistem cu G3220 si racirea stock. Se joaca ore intregi Dragon Age Origins si nici nu il auzi. Plus ca e RECE. Bine, G3220-ul e Intel, dar totusi. Am avut AMD-uri cu racire stock si era decenta, atita vreme cit circula oleaca aerul prin carcasa.