| oo4099 a întrebat:

Am o problemain legatura cu un laptop Vaio e la Sony.Va rog daca ma puteti ajuta v-as ramane profund indatorata!
Situatia sta cam asa:Mi-am achizitionat acest laptop din Italia si avea preinstalat windows 8. Celde la magazin mi-a spus ca trebuie ripristinat cu niste cd-uri goale.Nestiind ce inseamna am ignorat.A mers o saptamana bine..toate bune si frumoase pana intr-o seara mi se inchide ecranul.Am inchis laptopul de tot de la buton si l-am redeschis pe ecran aparand Ripristina in corso*recuperare in curs).M-am folosit de butonul Assist pe care il au incorporate acese laptopuri si am facut ceea ce mi-a spus.Si-a revenit, dar meniul de la start avea doar 6 aplicatii, iar partitia C practic nu mergea(doar aceasta era).Am facut un alt tip de ripristinare(recuperare) si l-am șasat sa-si faca treaba.Cand m-am intors sa vad ce s-a intamplat se inchisese.Am apasat pe butonul de deschidere si imi spunea pe eran Operating sistem is not found si dupa asta s-a inchis.La orice deschidere se nchide dupa 3 secunde.Nu stiu ce sa mai fac.
Va rog ajutor!

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai cand deschizi laptopul in ferestra de la BIOS iti arata ceva in genul "Press F12 to recover" si trebuie sa apesi "F12" (depinde la unele laptopuri poate fi alta tasta) si sa urmezi pasii ca sa-l faci ca din fabrica. nu conteaza chestia cu DVD-urile de "ripristino" (eu am sters tot hdd-ul si am reinstalat un windows de-al meu). daca nu functioneaza asa incearca sa rogi vreun prieten/tehnician care sa-ti reinstaleze iwndows-ul de la 0.

| oo4099 explică (pentru al3xander):

Cand apar butonul de deschidere mi se inchide imediat... abia imi apae sigla Vaio ca se si inchidesad..alta sugestie?

| al3xander a răspuns (pentru oo4099):

Pai cand iti apare sigla vaio (mai bine zis diagnosticul de la BIOS) trebuie sa-ti arate detalii ceva in genul "Press... for recovery"

| teodorteoteo a răspuns:

Reformateaza-l si daca nu merge du-te la service